Boys’ basketball teams are into their first full week of the prep season. Games will be played on four different days this week.

Just like the ladies, there are four tournaments taking place in the state, plus, the first conference game of the season will be in Class 2A this week.

Here is a look at the game schedule:

TUESDAY, DEC. 15:

Class 3A

Final Score: #1 Worland 84 Thermopolis 53

Interclass

Final Score: Greybull JV 49 Ten Sleep 40

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A H.E.M. 63 Wheatland Soph 13

Final Score: 1A Guernsey-Sunrise 62 Lusk JV 27

THURSDAY, DEC. 17:

Class 4A

Final Score: Twin Falls, ID 50 Star Valley 41 (in Preston, ID)

Final Score: #1 Cheyenne Central 63 Kelly Walsh 33

Class 3A

Final Score: #4 Douglas 52 Wheatland 49

Class 2A

Final Score: Moorcroft 56 Glenrock 39

Class 1A

Final Score: Arvada-Clearmont 75 NSI 51

Interclass

Final Score: 2A Sundance 63 3A Newcastle 51

Final Score: 1A #2 Farson-Eden 51 3A Kemmerer 37

Final Score: 3A Buffalo 75 2A Big Horn 49

Final Score: 3A #3 Powell 53 4A Cody 49

FRIDAY, DEC. 18:

Class 4A

Final Score: #1 Cheyenne Central 54 Riverton 33

Final Score: #4 Cheyenne East 80 Natrona County 73

Evanston vs. TBD (at Preston, ID) - canceled

Class 3A

Final Score: #5 Rawlins 71 Thermopolis 43

Final Score: #1 Worland 69 Torrington 36

Final Score: Burns 66 Lyman 62

Final Score: Buffalo 66 Lovell 40

Class 2A

Final Score: Big Horn 56 Greybull 38

Final Score: #2 Pine Bluffs 49 Glenrock 37 (conference game)

Final Score: #5 Tongue River 55 Greybull 25

Class 1A

Final Score: H.E.M. 66 Midwest 29

Final Score: Hulett 36 Rock River 33

Final Score: Ten Sleep 45 Arvada-Clearmont 38

Final Score: #1 Saratoga 67 Guernsey-Sunrise 27

Interclass/Tournaments

Final Score: 2A Riverside 43 1A Meeteetse 41

Dogger Basketball Classic in Lingle & Yoder:

Final Score: #3 Encampment 65 Lingle-Ft. Laramie 30

Final Score: #5 Southeast 44 Kaycee 31

Final Score: #3 Encampment 58 #5 Southeast 55

Final Score: Kaycee 52 Lingle-Ft. Laramie 39

Flaming Gorge Classic in Green River:

Final Score: Westside, ID 72 3A Pinedale 29

Final Score: Laramie 57 Jackson 25

1A Little Snake River vs. Grace, ID -canceled 

Final Score: Bear Lake, ID 58 3A Mountain View 42

Final Score: 1A #2 Farson-Eden 48 Westside, ID, 44

Final Score: #5 Campbell County 79 Green River 70

Final Score: #3 Thunder Basin 80 Rock Springs 51

Shoshoni Quad:

Final Score: #3 Big Piney 62 Shoshoni 54

Final Score: Burlington 67 Cokeville 65  - OT

Final Score: 2A Shoshoni 56 1A Cokeville 37

Final Score: 2A #3 Big Piney 52 1A Burlington 39

Stateline Shootout at Sundance & Upton:

First Score: 2A Sundance 62 Belle Fourche, SD 50

Final Score: 1A #4 Upton 74 Lead-Deadwood, SD 23

Out-of-State Opponent

Final Score: 2A Lusk 47 Crawford, NE 27

SATURDAY, DEC. 19:

Class 4A

Final Score: #4 Cheyenne East 69 Riverton 48

Final Score: #2 Sheridan 67 Cody 14

Final Score: Bonneville, ID 70  Star Valley 67 - 2OT

Class 3A

Final Score: Lyman 68 Torrington 49

Final Score: #1 Worland 79 Burns 33

Class 2A

Final Score: #5 Tongue River 65 Wind River 54

Final Score: Big Horn 63 Wind River 62

Class 1A

Final Score: Rock River 45 Midwest 32

Interclass/Tournaments

Final Score: 2A Wright 62 1A Meeteetse 56

Final Score: 4A Natrona County 62 3A #4 Douglas 40 - Swan 7 triples = 27 pts

Final Score: 4A Cheyenne South 62 3A Wheatland 58

Final Score: 3A #2 Lander 57 4A Jackson 36

Final Score: 4A Laramie 68 3A Newcastle 28

Final Score: 1A Burlington 76 2A Wright 38

Final Score: 3A #3 Powell 61 2A #1 Rocky Mountain 49

Final Score: 3A Thermopolis 53 2A Glenrock 35

Flaming Gorge Classic in Green River:

Final Score: 3A Mountain View 67 Grace, ID 56

Final Score: 1A #2 Farson-Eden 49 Thunder Basin JV 37

Final Score: #5 Campbell County 67 Rock Springs 61

Final Score: Green River 55 Kelly Walsh 52

Final Score: #3 Thunder Basin 67 Westside, ID, 58

Final Score: 3A #5 Rawlins 62 Bear Lake, ID, 49

Final Score: Grace, ID 79 3A Pinedale 44

1A Little Snake River vs. Manila, UT -canceled 

Stateline Shootout at Sundance & Upton:

Final Score: 1A #4 Upton 71 Belle Fourche, SD 53

Final Score: 2A Sundance 69 Lead-Deadwood, SD 41

Out-of-State Opponent

Final Score: 2A Lusk 55 Sioux County, NE 20

Enter your number to get our free mobile app

 

How Wyoming Celebrated Christmas in the Late 1800s