When it comes to the first full week of the season, there’s a mix of tournament action and single games for girls’ basketball teams.

There a few teams that make their season debut this week, while most are playing in their second tournament to maximize the number of games they can play.

Tuesday, Dec. 17:

Class 4A

Final Score: Cheyenne East 71 Kelly Walsh 52

Class 3A

Final Score: Worland 57 Buffalo 54

Interclass

Final Score: 2A Lusk JV 53 1A Guernsey-Sunrise 46

Non-Varsity Opponent

Final Score: H.E.M. 37 Wheatland Sophomores 30

Wednesday, Dec. 18:

Tournaments

Final Score: Denver Mullen 50 #1 Thunder Basin 29 - Nike TOC in Phoenix, AZ

Final Score: #2 Cheyenne East 59 at Windsor 55 - P2P High School Winter Showcase

Thursday, Dec. 19:

Class 4A

Final Score: Natrona County 47 #3 Kelly Walsh 42

Out-of-State Opponent

Final Score: Moorcroft 44 Edgemont, SD 21

Tournaments

Final Score: #1 Thunder Basin 67 Chaparral (AZ) 51 - Nike TOC in Phoenix, AZ

Final Score: #2 Cheyenne East 76 Denver East (CO) 59 - P2P High School Winter Showcase

Final Score: #4 Cheyenne Central 55 Loveland (CO) 26 - GoJo Roundball Invitational in Greeley

Final Score: Xaverian (Brooklyn, NY) 73 #5 Campbell County 40 - P2P High School Winter Showcase

Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)

Final Score: 4A Green River 71 3A #4 Rawlins 40

Final Score: 3A Pinedale 54 1A #4 Little Snake River 42

Final Score: 4A Riverton 51 3A #3 Mountain View 40

Final Score: 4A Laramie 48 3A Lyman 40

Final Score: Star Valley 60 Cheyenne South 55

Final Score: 4A Evanston 48 3A #4 Rawlins 32

Final Score: Green River 58 Bear Lake, ID 49

Final Score: Rock Springs 55 3A Lyman 49

Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)

Final Score: #5 Riverside 41 Shoshoni 30

Final Score: #2 Upton 60 Burlington 38

Tiger Jamboree in Lusk

Final Score: Lusk 42 Sioux County (Harrison, NE) 31

State Line Shootout in Sundance

Final Score: 3A Newcastle 40 2A Sundance 20

Friday, Dec. 20:

Class 4A

Final Score: Billings Skyview (MT) 75 Sheridan 54

Interclass

Final Score: 4A Cody 59 3A Powell 27

Non-Varsity Opponent

#3 H.E.M. at Laramie Sophomores - MOVED to 2/1/20

Glendo at Wheatland JV - waiting on a score

Tournaments

Final Score: Mountainside, OR 59 #1 Thunder Basin 44 - Nike TOC in Phoenix, AZ

Final Score: #3 Cheyenne Central 57 Fruita-Monument 55 - GoJo Roundball Invitational in Greeley, CO

Final Score: Denver East 65 #5 Campbell County 35 - P2P High School Winter Showcase

Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)

Final Score: Star Valley 54 Laramie 39

Final Score: 3A #4 Rawlins 42. 4A Jackson 37

Final Score: 4A Riverton 65 3A Pinedale 40

Final Score: Evanston 44 Cheyenne South 28

Final Score: Grace, ID 55 #4 Little Snake River 44

Final Score: 4A Green River 66 3A Lyman 36

Final Score: 3A #3 Mountain View 57 4A Jackson 44

Final Score: Rock Springs 58 Bear Lake, ID 46

Lander Classic (Games played in Fieldhouse, Auxiliary Gym, & Lander Middle School)

Final Score: #5 Lander 69 Torrington 43

Final Score: Worland 54 Burns 33

Final Score: Wheatland 44 Lovell 39

Final Score: #1 Douglas 70 Big Piney 23

Final Score: Worland 56 Torrington 42

Final Score: Lander 63 Burns 41

Foothills Classic (Games played at Wyoming Indian HS & Wind River HS)

Final Score: #2 Wyoming Indian 73 Greybull 36

Final Score: 2A Tongue River 42 1A St. Stephens 41

Final Score: 2A Wright 39 1A St. Stephens 38

Final Score: #5 Wind River 50 Big Horn 35

Final Score: #2 Wyoming Indian 66 Wright 20

Final Score: #5 Wind River 55 Greybull 42

Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)

Final Score: 1A Burlington 34 2A Shoshoni 30

Final Score: Farson-Eden 39 #2 Upton 35

Final Score: 2A #2 Rocky Mountain 46 1A Saratoga 29

Final Score: Kemmerer 36 #5 Riverside 35

Final Score: 2A #2 Rocky Mountain 50 1A #2 Upton 30

Final Score: #1 Cokeville 52 Burlington 15

Final Score: 1A Meeteetse 41 2A Kemmerer 39

Final Score: 2A #5 Riverside 33 1A Farson-Eden 28

Dogger Basketball Classic in Lingle (Games played at Lingle-Ft. Laramie HS & Middle School Gyms)

Final Score: 2A #4 Southeast 33 1A Rock River 10

CORRECTED Final Score: Midwest 2 Guernsey-Sunrise 0 - Vikings forfeit due to use of an ineligible player

Final Score: Lingle-Ft. Laramie 45 Hulett 28

Final Score: Kaycee 30 #5 Encampment 25

Final Score: 2A #4 Southeast 62 1A Guernsey-Sunrise 10

Final Score: Rock River 46 Midwest 18

Tiger Jamboree in Lusk (Games played at Lusk High School & Lusk Elementary/Middle School)

Final Score: Glenrock 51 Campbell County Sophomores 38

Final Score: Thunder Basin JV 63 Lusk 42

State Line Shootout in Newcastle (Games played at Newcastle HS Dome)

Final Score: Lead-Deadwood, SD 37 Sundance 25

Final Score: Belle Fourche, SD 41 Newcastle 31

West Hills Classic Non-Varsity Opponent

Final Score: Ft. Washakie 28 Tongue River JV 27

Saturday, Dec. 21:

Interclass

Final Score: 3A #2 Buffalo 44 4A Sheridan 42

Final Score: 3A Thermopolis 46 1A Burlington 37

Out-of-State Opponent

Final Score: Natrona County 59 Scottsbluff, NE 52

Tournaments

Final Score: Seton Catholic (AZ) 50 #1 Thunder Basin 45 - Nike TOC in Phoenix, AZ (11th place game in "Mike" bracket)

Final Score: Xaverian (Brooklyn, NY) 75 #2 Cheyenne East 60 - P2P High School Winter Showcase

Final Score: #4 Cheyenne Central 46 Greeley Central 31 (Championship) at GoJo Roundball Invitational in Greeley, CO - Indians repeat as Champs

Final Score: #2 Cheyenne East 46 #5 Campbell County 31 - P2P High School Winter Showcase

Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)

Final Score: Cheyenne South 39 Grace, ID 37

Final Score: Evanston 43 Laramie 40, OT

Final Score: 4A Star Valley 48 3A #4 Rawlins 43

Final Score: Grace, ID 45 Jackson 35

Final Score: Bear Lake, ID 54 1A #4 Little Snake River 33

Final Score: 4A Rock Springs 56  3A Pinedale 44

Final Score: 4A Green River 65 3A #3 Mountain View 43

Final Score: 4A Riverton 46 3A Lyman 35

Lander Classic (Games played in Fieldhouse, Auxiliary Gym, & Lander Middle School)

Final Score: Torrington 48 Big Piney 33

Final Score: #1 Douglas 67 Lovell 10

Final Score: Wheatland 47 Big Piney 28

Final Score: #1 Douglas 82 Worland 50

Final Score: #5 Lander 44 Wheatland 33

Final Score: Burns 44 Lovell 30

Foothills Classic (Games played at Wyoming Indian HS & Wind River HS)

Final Score: 1A St. Stephens 49 2A Big Horn 43

Final Score: #5 Wind River 47 Tongue River 26

Final Score: #2 Wyoming Indian 57 Big Horn 17

Final Score: 2A Greybull 59 1A St. Stephens 27

Final Score: #2 Wyoming Indian 59 Tongue River 27

Final Score: #5 Wind River 41 Wright 27

Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)

Final Score: 1A Saratoga 43 at 2A Shoshoni 42 (Main)

Final Score: 1A #1 Cokeville 36 2A Kemmerer 29

Final Score: #2 Rocky Mountain 45 Kemmerer 30

Final Score: Farson-Eden 27 Meeteetse 25

Final Score: 1A #1 Cokeville 52 2A #2 Rocky Mountain 50

Final Score: Saratoga 49 Meeteetse 44

Final Score: 1A Farson-Eden 39 2A Shoshoni 30

Dogger Basketball Classic in Lingle (Games played at Lingle-Ft. Laramie HS & Middle School Gyms)

Final Score: Lingle-Ft. Laramie 55 #5 Encampment 44

Final Score: Rock River 40 Hulett 26

Final Score: 2A #4 Southeast 34 1A Kaycee 31

Final Score: #5 Encampment 45 Midwest 22

Final Score: Lingle-Ft. Laramie 34 Kaycee 28

Final Score: Hulett 50 Guernsey-Sunrise 31

Tiger Jamboree in Lusk (Games played at Lusk High School & Lusk Elementary/Middle School)

Final Score: Thunder Basin JV 77 Glenrock 21

Final Score: Lusk 64 Campbell County Sophomores 38

Final Score: Thunder Basin Sophomores 70 Glenrock 29

State Line Shootout in Newcastle (Games played at Newcastle HS Dome)

Final Score: Belle Fourche, SD 50 Sundance 29

Final Score: Lead-Deadwood, SD 37 Newcastle 33

West Hills Classic Non-Varsity Opponent

Final Score: Ft. Washakie 44 Big Horn JV 17

Enter your number to get our free mobile app