High school football in Wyoming is through its semifinal round of the playoffs. The standings are updated for games played through Saturday, Nov. 7, 2020.

Schools are listed based upon conference record (with tiebreakers) or overall record in Class 4A. They are in alphabetical order if tied in the standings.

Class 4A:

Cheyenne East 10-1

Thunder Basin 9-2

Sheridan 7-4

Cheyenne Central 6-3

Natrona County 5-5

Rock Springs 5-5

Kelly Walsh 5-6

Laramie 2-8

Campbell County 1-8

Cheyenne South 0-9

Class 3A:

East Conference (Overall Record, Conference Record)

Douglas 8-1, 5-0

Lander 6-3, 4-1

Riverton 4-6, 3-2

Worland 3-6, 2-3

Buffalo 1-6, 1-4

Rawlins 0-9, 0-5

West Conference

Cody 9-1, 4-1

Jackson 9-2, 4-1

Powell 7-3, 3-2

Star Valley 4-6, 3-2

Green River 2-6, 1-4

Evanston 1-8, 0-5

Class 2A:

East Conference (Overall Record, Conference Record)

Torrington 8-2, 5-1

Upton-Sundance 8-2, 6-1

Wheatland 7-3, 5-2

Big Horn 5-4, 5-2

Glenrock 4-5, 2-5

Tongue River 2-6, 2-5

Burns 2-5, 1-4

Newcastle 0-8, 0-6

West Conference

Lyman 10-1, 6-1

Mountain View 7-3, 6-1

Lovell 6-3, 5-2

Cokeville 5-4, 4-3

Big Piney 5-3, 4-3

Thermopolis 3-5, 2-5

Pinedale 1-7, 1-6

Kemmerer 0-8, 0-7

Class 1A 9-man:

East Conference (Overall Record, Conference Record)

Southeast 10-0, 5-0

Lusk 8-2, 4-1

Pine Bluffs 5-4, 3-2

Saratoga 3-5, 2-3

Lingle-Ft. Laramie 3-5, 1-4

Wright 2-6, 0-5

Moorcroft 3-5*

*Moorcroft is ineligible for the playoffs; their games do not count against conference opponents

West Conference

Rocky Mountain 7-1, 4-0

Shoshoni 7-3, 3-1

Greybull 2-7, 1-3

Riverside 2-7, 1-3

Wind River 2-5, 1-3

Class 1A 6-Man:

East Conference (Overall Record, Conference Record)

Kaycee 8-2, 5-0

Hulett 5-3, 4-1

Guernsey-Sunrise 4-5, 3-2

H.E.M. 2-6, 2-3

NSI 1-7, 1-4

Midwest 0-8, 0-5

West Conference

Farson-Eden 10-0, 6-0

Meeteetse 8-1, 5-1

Encampment 6-3, 4-2

Little Snake River 4-5, 2-4

Burlington 3-4, 2-4

Dubois 3-5, 2-4

Ten Sleep 1-7, 0-6

Enter your number to get our free mobile app