The latest girls' basketball standings are updated through either regional tournament action or the end of the regular season.

Teams are listed based upon their conference quadrant record. If there is a tie, they are listed alphabetically.

4A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Kelly Walsh 14-5, 5-1

Rock Springs 13-8, 4-2

Riverton 13-9, 3-3

Cody 7-12, 0-6

4A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Green River 18-4, 6-0

Star Valley 11-10, 3-3

Evanston 9-12, 2-4

Jackson 2-18, 1-5

4A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Thunder Basin 17-5, 6-0

Campbell County 7-14, 3-3

Natrona County 14-6, 3-3

Sheridan 2-18, 0-6

4A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cheyenne East 19-3, 5-1

Cheyenne Central 16-4, 4-2

Cheyenne South 7-14, 3-3

Laramie 4-16, 0-6

3A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Worland 15-6, 5-1

Lander 15-5, 4-2

Lovell 4-15, 2-4

Powell 3-16, 1-5

3A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Lyman 12-11, 5-1

Mountain View 15-6, 5-1

Pinedale 8-12, 2-4

Big Piney 4-16, 0-6

3A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Douglas 21-1, 6-0

Buffalo 7-14, 2-4

Newcastle 6-12, 2-4

Thermopolis 12-9, 2-4

3A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rawlins 11-10, 5-1

Torrington 11-8, 4-2

Wheatland 11-10, 3-3

Burns 6-15, 0-6

2A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rocky Mountain 19-6, 5-1

Greybull 10-13, 4-2

Riverside 14-11, 2-4

Tongue River 9-14, 1-5

2A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wyoming Indian 23-3, 6-0

Wind River 14-9, 4-2

Kemmerer 8-18, 1-5

Shoshoni 3-21, 1-5

2A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Moorcroft 19-6, 5-1

Big Horn 10-14, 4-2

Sundance 9-15, 3-3

Wright 1-21, 0-6

2A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Pine Bluffs 19-4, 6-0

Lusk 17-8, 3-3

Southeast 15-10, 3-3

Glenrock 4-18, 0-6

1A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Meeteetse 14-9, 6-0

Ten Sleep 12-9, 3-3

Burlington 7-14, 3-3

St. Stephens 2-20, 0-6

1A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cokeville 21-2, 8-0

Saratoga 13-10, 5-3

Little Snake River 14-11, 5-3

Farson-Eden 9-16, 2-6

Encampment 7-14, 0-8

1A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Upton 14-9, 8-0

Kaycee 18-6, 6-2

Arvada-Clearmont 9-13, 4-4

Hulett 5-15, 2-6

Midwest 1-18, 0-8

1A Southeast: (Overall Record, do not play Quadrant games – seeding based on a points system)

Rock River 16-8 (26 pts)

Lingle-Ft. Laramie 12-13 (23 pts – owns head-to-head vs. H.E.M.)

H.E.M. 15-6 (23 pts)

Guernsey-Sunrise 3-20 (4 pts)

Glendo 0-14 (0 pts)

Enter your number to get our free mobile app