With no games played at the state tournament and an official announcement of the cancelation and no rescheduling, here are the final boys' basketball standings.

The 2020 standings did not change after the 1A/2A state tournaments or 3A/4A regional tournaments, as no boys' games were played at the 3A/4A state tournament before it was canceled.

4A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Kelly Walsh 16-7, 5-1

Rock Springs 10-15, 4-2

Cody 8-14, 3-3

Riverton 4-19, 0-6

4A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Evanston 12-14, 5-1

Star Valley 16-7, 5-1

Green River 9-17, 2-4

Jackson 0-22, 0-6

4A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Sheridan 15-8, 5-1

Thunder Basin 19-6, 5-1

Campbell County 11-13, 2-4

Natrona County 6-17, 0-6

4A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cheyenne Central 20-3, 6-0

Cheyenne East 20-7, 4-2

Laramie 11-11, 2-4

Cheyenne South 7-16, 0-6

3A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Lander 21-4, 5-1

Worland 24-1, 5-1

Lovell 6-16, 1-5

Powell 10-13, 1-5

3A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Mountain View 17-7, 6-0

Big Piney 18-7, 4-2

Lyman 9-15, 2-4

Pinedale 6-17, 0-6

3A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Buffalo 16-9, 4-2

Douglas 10-16, 4-2

Thermopolis 8-15, 3-3

Newcastle 3-17, 1-5

3A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rawlins 18-6, 5-1

Wheatland 21-4, 5-1

Torrington 9-12, 3-3

Burns 3-21, 0-6

2A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rocky Mountain 23-4, 6-0

Greybull 9-15, 3-3

Tongue River 14-13, 3-3

Riverside 1-21, 0-6

2A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wyoming Indian 22-6, 6-0

Kemmerer 9-19, 4-2

Shoshoni 6-17, 1-5

Wind River 10-15, 1-5

2A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Big Horn 19-8, 5-1

Sundance 22-6, 5-1

Moorcroft 6-18, 2-4

Wright 1-23, 0-6

2A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Pine Bluffs 18-9, 6-0

Southeast 18-9, 4-2

Lusk 9-15, 1-5

Glenrock 6-17, 1-5

1A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

St. Stephens 22-6, 8-0

Burlington 8-14, 4-4

Dubois 14-13, 4-4

Meeteetse 11-13, 4-4

Ten Sleep 4-18, 0-8

1A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Encampment 25-2, 7-1

Saratoga 20-4, 5-3

Farson-Eden 18-9, 4-4

Little Snake River 12-10, 3-5

Cokeville 10-14, 1-7

1A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Upton 24-3, 10-0

Kaycee 21-7, 8-2

Hulett 12-11, 6-4

NSI Academy 4-11, 4-6

Arvada-Clearmont 4-16, 2-8

Midwest 0-21, 0-10

1A Southeast: (Overall Record, do not play Quadrant games – seeding is based on a points system)

Lingle-Ft. Laramie 18-9 (38 pts)

H.E.M. 14-10 (21 pts)

Guernsey-Sunrise 7-15 (10.5 pts)

Rock River 4-18 (6 pts)

Glendo 0-12 (0 pts)

Enter your number to get our free mobile app