The top honor bestowed upon football players in the five classifications around Wyoming High School football has been revealed.

These are the All-State football players as voted on by head coaches across the state and unveiled by the Wyoming Coaches Association. To be considered for All-State football honors, a player must have been named first-team all-conference.

Congratulations to Lusk's Drake Lamp, who earned All-State for all four years of his high school football career.

WyoPreps was sent a separate list for Class 4A which listed first-team and second-team. The WCA only recognizes first-team all-state, but WyoPreps chose to still post the entire list.

CLASS 4A: *** = unanimous selection

OFFENSE
 TIGHT ENDS SCHOOLGRADE
1stIsaac SchoenfeldRS11
1stDyse ShepardTB12 (All-State 2019)
2ndBrock StoreboCentral12
2ndKyle MeineckeSher12
 WIDE RECEIVERSSCHOOLGRADE
1stAndrew Johnson***Central12 (All-State 2019)
1stJackson HesfordEast12 (All-State 2019)
1stJake RaylEast12
1stTy MyersTB12
1stGavin GoffEast11
2ndNathaniel TalichCentral11
2ndBrady StoreboCentral12
2ndCaleb CockrumKW12
2ndKoby KellyNC12
2ndGarrett DoddLar12
 OFFENSIVE LINEMENSCHOOLGRADE
1stQuinton Mangus***Sher12 (All-State 2019)
1stDakota HeckmanEast12 (All-State 2019)
1stAJ KellyRS12
1stRiver BriskoTB12
1stJimmy KoenigCentral12 (All-State 2019)
1stBrady DutcherNC12
1stNate JonesTB12 (All-State 2019)
1stMatthew MaivaLar12
2ndChris LarsonSher11
2ndNathan LammEast12
2ndReno WatsonKW12
2ndJace GeorgeNC12
2ndScott O'DellTB12
2ndTaylor FossCCHS11
2ndCollin UmaliCentral12
2ndMichael MaivaLar12
 QUARTERBACK SCHOOLGRADE
1stGraedyn Buell***East12 (All-State 2018, 2019)
1stAndrew CumminsCentral12
2ndRyan BakerTB11
2ndZach KoltiskaSher12
 RUNNING BACKSCHOOLGRADE
1stJaxon Pikula***TB12 (All-State 2019)
1stIsaac SellLar12
1stCarter LobatosCentral12 (All-State 2018, 2019)
1stBraxton BundyNC12
2ndCam BurkettKW11
2ndCollin MadsenRS12
2ndCade PughEast11
2ndIzak AksamitSher12
 PUNTERSCHOOLGRADE
1stHarrison TaubertNC12 (All-State 2019)
2ndGarner GauthierTB12
 
 AT LARGE-OFFENSESCHOOLGRADE
1stCam BurkettKW11
2ndColin MadsenRS12

 

 DEFENSE
 DEFENSIVE LINEMENSCHOOLGRADE
1stJulian VigilEast12 (All-State 2019)
1stQuinton MangusSher12 (All-State 2019)
1stBrody RichardsonTB12
1stJoey KosteleckyCentral12 (All-State 2019)
1stJace GeorgeNC12 (All-State 2019)
1stIsaac SchoenfeldRS11
1stGavin CarrollTB12
2ndChili TannerSher12
2ndDom GrayKW12
2ndBradley WhitrightEast12
2ndCollin UmaliCentral12
2ndDyse ShepardTB12
2ndMatthew MaivaLar12
2ndD'Anthony SmithNC12
2ndAJ KellyRS12
 LINEBACKERS SCHOOLGRADE
1stCarter LobatosCentral12 (All-State 2018, 2019)
1stMichael ColemanTB12
1stTrey BowerEast12 (All-State 2019)
1stCadon ShakleeRS11
1stHunter GoodwinSher12
1stDominic BradachNC12 (All-State 2019)
2ndHunter LunbergTB12
2ndAdrian HernandezEast12
2ndGrahm JaquesLar11
2ndWill MillerCCHS11
2ndColter NunnLar12
2ndJesse RaabeNC12
 DEFENSIVE BACKS  SCHOOLGRADE
1stJackson HesfordEast12 (All-State 2019)
1stAndrew JohnsonCentral12 (All-State 2019)
1stKaeden WilcoxNC11
1stDylan CatlinTB12
1stGavin GoffEast11
1stReese OsborneSher12
2ndNolan ValdezNC12
2ndAndrew SkorczRS11
2ndNathaniel TalichCentral11
2ndKyle MeineckeSher12
2ndAndre FeltonTB12
2ndDaniel SuazoRS12
 
 KICK RETURN SPECIALISTSCHOOLGRADE
1stCarter McComb***Sher11 (All-State 2019)
2ndSergio PelayoTB12
 
 KICKING SPECIALISTSCHOOLGRADE
1stBen HoppensNC12 (All-State 2019)
2ndGarner GauthierTB12
 
 AT LARGE-DEFENSESCHOOLGRADE
1stBradley WhitrightEast12
2ndChili TannerSher12
OFFENSIVE POY SCHOOLGRADE
1stGraedyn Buell***East12
2ndAndrew JohnsonCentral12
DEFENSIVE POY SCHOOLGRADE
1stJulian Vigil***East12
2ndCarter LobatosCentral12
 
LINEMAN OY SCHOOLGRADE
1stQuinton MangusSher12
2ndBrody RichardsonTB12

 CLASS 3A:

OFFENSE
TIGHT ENDS (1)SCHOOL
KeatonStoneCody (All-State 2019)
WIDE RECEIVERS (5) + 1 At-largeSCHOOL
SamScottJackson
DylanTaylorGreen River
JesseTrotterPowell
BrockDouzenisWorland
LucasEngleRiverton (All-State 2019)
RylanWehrDouglas
OFFENSIVE LINEMEN (7)SCHOOL
MattCarneyJackson
JonWilliamsCody
GabeNieldStar Valley (All-State 2019)
LucasChappellStar Valley (All-State 2019)
ReeseWardCody
KodyMickeDouglas
MasonHutsonLander
QUARTERBACK (2) + 2 At-largeSCHOOL
BrantNelsonStar Valley (All-State 2019)
SadlerSmithJackson (All-State 2019)
CalebPriorCody
RudySanfordWorland
RUNNING BACK (5) + 1 At-largeSCHOOL
BrodyHasenackJackson
CodyPhillipsCody
LaneOeschStar Valley
KeltanEwingDouglas
EliMazurieLander
TraytonHyattRiverton
DEFENSE
DEFENSIVE LINEMEN (7)SCHOOL
LaneSchramekPowell
JaArenSmithStar Valley
WillPewJackson
DanielGormanCody
JacobSchieveGreen River
DerekJohnsonEvanston
DawsonCurtisDouglas
LINEBACKERS (6) + 1 At-largeSCHOOL
NicTalichCody (All-State 2019)
JaggerMitchellEvanston
ColterDawsonJackson (All-State 2019)
ToranGrahamPowell
HyrumHatchBuffalo (All-State 2018, 2019)
GabeBormanDouglas
JulienGuinaLander
DEFENSIVE BACKS (5)SCHOOL
LukeTalichCody
RileyBennettPowell
MattNelsonCody
JackSweeneyLander (All-State 2019)
CalvinRuleBuffalo
Specialists (2)SCHOOL
HawkinSweeneyPowell
MatisseWeaverLander

3A West OFF POY = Brody Hasenack, Jackson

3A West DEF POY = Nic Talich, Cody

3A West Special Teams POY = Seth White, Green River

3A West Lineman of the Year = Lucas Chappell, Star Valley

3A West Coach of the Year = Matt McFadden, Cody

3A East OFF POY = Keltan Ewing, Douglas

3A East DEF POY = Hyrum Hatch, Buffalo

3A East Special Teams POY = Rylan Wehr, Douglas

3A East Lineman of the Year = Kody Micke, Douglas

3A East Coach of the Year = Jay Rhoades, Douglas

CLASS 2A:

FirstLastSchool
NateBarnesCokeville (All-State 2019)
CarsonBatesBig Horn (All-State 2018, 2019)
EthanBirdCokeville (All-State 2019)
BeauBivensTorrington
HansenBradshawLyman (All-State 2019)
PrestonBrewerLyman (All-State 2019)
BraydenBruceUpton-Sundance (All-State 2019)
JessClaycombUpton-Sundance (All-State 2019)
LoganColeThermopolis (All-State 2018, 2019)
KaleCorleyNewcastle (All-State 2019)
JettDickersonLyman
DylanDreilingTorrington
WyattGillespieUpton-Sundance (All-State 2019)
RhileyGrubbsTorrington
JakeHicksWheatland (All-State 2019)
BradKrugerUpton-Sundance
CJLindsayLovell
WinfieldLoomisBig Horn (All-State 2019)
MyzekMcArthurLovell
RhoMechamLyman
HunterMeeksMountain View (All-State 2019)
ConnorMicheliMountain View
ChaseMillerTorrington
AndrikMorenoGlenrock
TylerMoyesCokeville (All-State 2019)
TylerNicholsLovell
TonyPerfettiTongue River
AQPeternalKemmerer (All-State 2018)
CodyPieceTorrington
KadePreuitWheatland
KadenRazaBig Piney (All-State 2019)
BraxtonSabeyLyman
AshtonSchofieldMountain View (All-State 2019)
CarsonSchultzTorrington
LincolnSiebertBurns
CarterSmithLyman
McKaySmithLyman
AdamSukoWheatland
JoshThompsonBig Horn (All-State 2019)
JosephTurnerLyman
BrysonWalkerMountain View
ColbyWhitePinedale (All-State 2019)

OFF POY = Brad Kruger, Upton-Sundance & Ashton Schofield, Mountain View

DEF POY = Nate Barnes, Cokeville

Lineman of the Year = Hansen Bradshaw, Lyman

Coach of the Year = Dale Anderson, Lyman

CLASS 1A-9 MAN:

#NAMESCHOOLYR
2Brant FullmerSOUTHEASTSr
5Hayden AndersonSOUTHEASTSr
22Ryan ClapperSOUTHEASTJr (All-State 2019)
33Cord HerringSOUTHEASTJr
55Harrison HallSOUTHEASTSr (All-State 2019)
62Sawyer AndersonSOUTHEASTSr
72Ethan SteinhausenSOUTHEASTSr
80Durward RandallSOUTHEASTSr
88Bodie HerringSOUTHEASTSr
40Drake LampLUSKSr (All-State 2017, 2018, 2019)
51Dylan MolzahnLUSKJr (All-State 2019)
54Riley BlackburnLUSKJr
65Mason WellsLUSKJr
70Dayne LampLUSKSo
73Jasper CalderaLUSKSr
80Aiden ApplegarthLUSKJr
10Zane LinderMOORCROFTJr
4Cooper HillLINGLESr(All-State 2019)
15Kayden MackWRIGHTSr
40Colter CollverWINDRIVERSr
3Trace MossROCKY MTNSr (All-State 2019)
10Taylor WinlandROCKY MTNSr
12Zane HorrocksROCKY MTNSr
23Tyler BanksROCKY MTNSr (All-State 2019)
40Nate MinemyerROCKY MTNSo
87Austin HaslemROCKY MTNSr
11Nathon CousineauSHOSHONIJr
14Tryston TruemplerSHOSHONISr (All-State 2019)
21Kade FikeSHOSHONISr
32Kadon DowerSHOSHONISr
72Johnny HilderSHOSHONISr
5Reed ThompsonPINE BLUFFSJr
12Stu LerwickPINE BLUFFSSo
44Ty SweeterPINE BLUFFSJr
58Diego PaniaguaPINE BLUFFSSo
5Teegan LoveSARATOGASr
33Zach StandardSARATOGASr
53Noah RimmerSARATOGASr (All-State 2019)
10Jesus HernandezGREYBULLSr
4Cash DuncanRIVERSIDESr

 

OFFENSIVE POYDRAKE LAMP - LUSK
DEFENSIVE POYTRYSTON TRUEMPLER - SHOSHONI
LINEMAN POYHARRISON HALL - SOUTHEAST
COACH OF THE YEARMARK BULLINGTON - SOUTHEAST
ASST COACH OF THE YEARSHAWN BURKART - SOUTHEAST

CLASS 1A 6-MAN:

FirstLastSchool
HadleyAbarrMeeteetse
DaceBennettMeeteetse
MaxClaarDubois
ParkerClawsonFarson-Eden (All-State 2019)
KalvinEricksonMeeteetse
DylanFauberKaycee
GideonGeorgeBurlington
KoyeGilbertEncampment
CarsonJonesFarson-Eden
ColbyJonesFarson-Eden
CreeJonesFarson-Eden
JosephKennahHulett
TristonLamorieFarson-Eden
NathanLargentKaycee
JustinMalcomGuernsey-Sunrise
TozaiMayMeeteetse
DaltonPetersonEncampment
ZanderReedFarson-Eden
ZanderRisnerLSR (All-State 2019)
RhysStaffordKaycee

OFF POY - Triston Lamorie, Farson-Eden

DEF POY - Parker Clawson, Farson-Eden

Coach of the Year = Trip Applequist, Farson-Eden

Enter your number to get our free mobile app

 

MEET: The Four Richest People in Wyoming