The girls’ basketball coaches around the state have voted on who they believe were the top players in a conference.

The Wyoming Coaches Association has released the Class 1A and 2A All-Conference selections for the 2019-2020 season.

CLASS 1A:

NORTHWEST

Kelsi Nicholson – Burlington

Ahna Tempany – Burlington

Alora Tempany – Burlington

Amanda Cooley – Meeteetse

Abigale May – Meeteetse

Samantha May – Meeteetse

Orelia Lawson – St. Stephens

Lindsey Holiday – Ten Sleep

Bryley Moore – Ten Sleep

Elizabeth Lungren – Ten Sleep

Player of the Year: Bryley Moore, Ten Sleep

Coach of the Year: Sarah Novak, Ten Sleep

 

NORTHEAST

McKenna Auzqui – Arvada-Clearmont

Ashlyn Fennema – Arvada-Clearmont

Katrina Bauman – Hulett

Jade Maya – Kaycee

Tinley Pierson – Kaycee

Jackie Ramirez – Kaycee

Jerrica Caylor – Upton

Alyson Louderback – Upton

Katlyn Louderback – Upton

Kendra Timberman – Upton

Player of the Year: Katrina Bauman, Hulett

Coach of the Year: Jackie Materi, Upton

 

SOUTHWEST

Emmie Barnes – Cokeville

Kylee Dayton – Cokeville

Kamille Nate – Cokeville

Emma Teichert – Cokeville

Lizzi James – Encampment

Ighlee Thoren – Farson-Eden

Tyra Thoren – Farson-Eden

Kyra Corson – Little Snake River

Samantha Moon – Little Snake River

Hannah Sixkiller – Little Snake River

Player of the Year: Kamille Nate, Cokeville

Coach of the Year: Briant Teichert, Cokeville

 

SOUTHEAST

Amy Campbell – H.E.M.

Taylar Scott – H.E.M.

Ashley Riley – Lingle-Ft. Laramie

Kelcie Sargent – Lingle-Ft. Laramie

Jessy White – Lingle-Ft. Laramie

Annetta Broyles – Rock River

Rachel Broyles – Rock River

Lydia Moore – Rock River

Delaney Qualls – Rock River

Taylor Bennett – Saratoga

Whitney Bennett – Saratoga

Player of the Year: Amy Campbell, H.E.M.

Coach of the Year: Jennifer Eller, Glendo

 

CLASS 2A:

NORTHWEST

Shayla Cheatham – Greybull

Payten Sorensen – Greybull

Victory Buck – Riverside

Caroline Schlattmann – Riverside

Taylin Boetcher – Rocky Mountain

Aubrianne Crosby – Rocky Mountain

Kiara Jolley – Rocky Mountain

Teagan Townsend – Rocky Mountain

Izzy Carbert – Tongue River

Sydnee Pitman – Tongue River

Player of the Year: Teagan Townsend, Rocky Mountain

Coach of the Year: Eric Honeyman, Rocky Mountain

 

NORTHEAST

Jordan Frank – Big Horn

Amelia Gee – Big Horn

Courtney Wallach – Big Horn

RiLee Bonaguidi – Moorcroft

Kaylei Petz – Moorcroft

KyAnna Petz – Moorcroft

Nevada Gill – Sundance

Bailey Hofland – Sundance

Aftyn Marchant – Sundance

Teresa Meza – Wright

Player of the Year: Kaylei Petz, Moorcroft

Coach of the Year: Kip Butler, Big Horn

 

SOUTHWEST

Madelyn Gregory – Kemmerer

Kinzee Painter – Kemmerer

Sky Lefforge – Shoshoni

Cheyenne Thompson – Shoshoni

Savannah Arneach – Wind River

Josie Oldman – Wind River

Angela Astorga – Wyoming Indian

Jaden Ferris – Wyoming Indian

Sandie Friday – Wyoming Indian

Denaira Hiwalker – Wyoming Indian

Player of the Year: Savannah Arneach, Wind River

Coach of the Year: Max Mills, Shoshoni

 

SOUTHEAST

Adelaide Williams – Glenrock

Jozalyn Potter – Lusk

Anna Richardson – Lusk

Courtney Rowley – Lusk

Riley Shaw – Lusk

Hyleigh Fornstrom – Pine Bluffs

Maddie Fornstrom – Pine Bluffs

Sophie Howard – Pine Bluffs

Jaden Shelit – Pine Bluffs

Dylan Sweeter – Pine Bluffs

Kadra Clark – Southeast

Morgan Ekwall – Southeast

Player of the Year: Courtney Rowley, Lusk

Coach of the Year: Lindsey Forbes, Pine Bluffs

Enter your number to get our free mobile app