Wyoming Coaches have voted on which 2A/1A girls basketball players they believe are the best in the East and West.

2A Northeast:

Jordan Frank - Big Horn

Alisyn Hutton - Big Horn

Sydney Schmidt - Big Horn

Courtney Wallach - Big Horn

Hailey Jones - Moorcroft

Kaylei Petz – Moorcroft

Madison Gill - Sundance

Shelby Apodaca - Wright

Morgan Preston - Wright

Kindall Seamands - Wright

2A Northeast Player of the Year: Kindall Seamands - Wright

2A Northeast Coach of the Year: Natalie Prosenick - Wright

 

2A Southeast:

Yesi Hermosillo - Glenrock

Kianna Blackburn - Lusk

Ashley Christianson - Lusk

Taylor Gaukel - Lusk

Mackenzie Lyons - Lusk

Hyleigh Fornstrom - Pine Bluffs

Torri Long - Pine Bluffs

Kammie Ragsdale - Pine Bluffs

Hailey Anderson – Southeast

Morgan Ekwall – Southeast

Kaci Schmick – Southeast

Ellie Schmitt – Southeast

2A Southeast Player of the Year: Kammie Ragsdale - Pine Bluffs

 

2A Northwest:

Tatem Edeler - Greybull

Emma Mercer - Greybull

Payten Sorensen - Greybull

Kendall Wright - Greybull

Kelby Vandeest - Riverside

Aubrianne Crosby - Rocky Mountain

Melynda Davison - Rocky Mountain

Tori Steed – Rocky Mountain

Teagan Townsend - Rocky Mountain

Holly Hutchinson – Tongue River

2A Northwest Player of the Year: Kendall Wright - Greybull

 

2A Southwest:

Madelyn Gregory - Kemmerer

Ashley Steffen - Shoshoni

Cheyenne Thompson - Shoshoni

Savannah Arneach - Wind River

Josie Oldman - Wind River

Siona Astorga - Wyoming Indian

Jaden Ferris - Wyoming Indian

Sandie Friday - Wyoming Indian

Danaira Hiwalker - Wyoming Indian

Alex Trosper - Wyoming Indian

2A Southwest of the Year: Alex Trosper - Wyoming Indian

 

1A Northeast:

McKenna Auzqui - Arvada-Clearmont

Kristin Klaahsen - Arvada-Clearmont

Madison Troll - Arvada-Clearmont

Katrina Bauman - Hulett

Emma Jay - Hulett

Chesney Malson - Kaycee

Tinley Pierson - Kaycee

Shelly Ramirez - Kaycee

Alyson Louderback - Upton

Katlyn Louderback - Upton

1A Northeast Player of the Year: Kristin Klaahsen - Arvada-Clearmont

1A Northeast Coach of the Year: Dean Kelly - Midwest

 

1A Southeast:

Blake Rose - Guernsey-Sunrise

Amy Campbell – H.E.M.

Madison Campbell - H.E.M.

Taylar Scott - H.E.M.

Savannah Mirich - Lingle-Ft. Laramie

Ashley Riley – Lingle-Ft. Laramie

Kaelyn Riley - Lingle-Ft. Laramie

Taylor Broyles – Rock River

Lydia Moore – Rock River

Delaney Qualls – Rock River

1A Southeast Player of the Year: Delaney Qualls - Rock River

 

1A Northwest:

Delaney Neves - Burlington

Isobelle Tempany - Burlington

Calyn O’Neal - Dubois

Abigale May - Meeteetse

Martina Brown - St. Stephens

Wawa Lawson - St. Stephens

Josette Oldman - St. Stephens

Kinley Erickson - Ten Sleep

Lindsey Holiday - Ten Sleep

Bryley Moore - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Kinley Erickson - Ten Sleep

 

1A Southwest:

Emmie Barnes - Cokeville

Kamille Nate - Cokeville

Emma Teichert - Cokeville

Janae Teichert - Cokeville

Noelle Peterson - Encampment

Kaytlyn Keeler - Farson-Eden

Ighlee Thoren - Farson-Eden

Maizee Thoren - Farson Eden

Kami Dietrich - Little Snake River

Samantha Moon - Little Snake River

Aubrey Berger - Saratoga

Mychaela Jackman - Saratoga

1A Southwest Player of the Year: Kamille Nate - Cokeville