The boys’ basketball coaches from across Wyoming have voted on who they believe were the top players in a conference.

The Wyoming Coaches Association revealed the Class 1A and 2A All-Conference selections for the 2019-2020 season.

CLASS 1A:

NORTHWEST

Jarom Davidson – Burlington

Max Claar – Dubois

Jaryd Wells – Dubois

Dace Bennett – Meeteetse

Dale McBride – Meeteetse

Darien Barraza – St. Stephens

Jordan Barraza – St. Stephens

Trenton Friday – St. Stephens

Ronnie Monroe – St. Stephens

Aidan Searfross – Ten Sleep

Player of the Year: Darien Barraza, St. Stephens

 

NORTHEAST

Parker Manor – Arvada-Clearmont

Logan Kromarek – Hulett

Jhett Letellier – Hulett

Dion Ealy – Kaycee

Jarrett Humble – Kaycee

Rhys Stafford – Kaycee

Greg Bolds – NSI Academy

Isaiah Brooks – Upton

Luca Brooks – Upton

Brayden Bruce – Upton

Jayden Caylor – Upton

Jess Claycomb – Upton

Player of the Year: Dion Ealy, Kaycee

 

SOUTHWEST

Luke Schwarting – Cokeville

Matt Thomas – Cokeville

Dayne Anderson – Encampment

Koye Gilbert – Encampment

Dalton Peterson – Encampment

Reid Schroeder – Encampment

Parker Clawson – Farson-Eden

Carson Jones – Farson-Eden

Riggen Myers – Little Snake River

Gavin Bartlett – Saratoga

Noah Rimmer – Saratoga

Teegan Love – Saratoga

Player of the Year: Dalton Peterson, Encampment

 

SOUTHEAST

Alex Delgado – Guernsey-Sunrise

Devon Grosstick – H.E.M.

Conor McGraw – H.E.M.

Shane McGraw – H.E.M.

Brendon Reeves – H.E.M.

Cordell Forkner – Lingle-Ft. Laramie

Cooper Hill – Lingle-Ft. Laramie

Bailey Powell – Lingle-Ft. Laramie

Caeden Riley – Lingle-Ft. Laramie

Johnny Moore – Rock River

Player of the Year: Caeden Riley, Lingle-Ft. Laramie

 

CLASS 2A:

NORTHWEST

Jesus Hernandez – Greybull

Ben Kraft – Greybull

Isaac Thueson – Greybull

Tyler Banks – Rocky Mountain

Branson Robison – Rocky Mountain

Zach Simmons – Rocky Mountain

Jess Wambeke – Rocky Mountain

Taylor Winland – Rocky Mountain

Cade Reish – Tongue River

Nick Summers – Tongue River

Player of the Year: Taylor Winland, Rocky Mountain

 

NORTHEAST

Carson Bates – Big Horn

Quinn McCafferty – Big Horn

Ayden Phillips – Big Horn

James Richards – Big Horn

Christian Robinson – Moorcroft

Lane Wood – Moorcroft

Lane Gill – Sundance

Landon Martin – Sundance

Gunner McLaughlin – Sundance

Kye Taylor – Sundance

Player of the Year: Quinn McCafferty, Big Horn

 

SOUTHWEST

Colter Brunski – Kemmerer

Jake Kampman – Kemmerer

Derick Wilcox – Kemmerer

Kade Fike – Shoshoni

Chaumbrey Romero – Wind River

Kage Vogel – Wind River

War Lance Black Shawl – Wyoming Indian

Vidale C’Bearing – Wyoming Indian

Austin Hill – Wyoming Indian

Brandon Redman – Wyoming Indian

Player of the Year: Brandon Redman, Wyoming Indian

 

SOUTHEAST

Casey Sebesta – Glenrock

Cole Thornock – Glenrock

Ryan Bruegger – Lusk

Wyatt Stauffer – Lusk

Justus Golding – Pine Bluffs

Dante Jacobson – Pine Bluffs

Michael Shain – Pine Bluffs

Reed Thompson – Pine Bluffs

Hayden Anderson – Southeast

Sawyer Anderson – Southeast

Bodie Herring – Southeast

Patrick Swank – Southeast

Player of the Year: Michael Shain, Pine Bluffs

Enter your number to get our free mobile app