Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Jan. 7-11, 2020
There are quite a number of games this week, as most teams around the state are back in action following a bit of a break over the holidays.
Four tournaments are on the schedule with action taking place in Cheyenne, Dayton, Kaycee, Kemmerer, and Pinedale.
Tuesday, Jan. 7:
Class 1A
Final Score: Dubois 66 Fort Washakie 43
Interclass
Final Score: 3A #2 Worland 72 4A Cody 50
Final Score: 2A #1 Rocky Mountain 65 3A Powell 40
Out-of-State Opponent
Final Score: Mitchell, NE 83 #4 Southeast 60
Non-Varsity Opponent
Final Score: 1A #3 St. Stephens 69 Lander JV 67
Final Score: Cheyenne East Sophomores 53 1A H.E.M. 38
Final Score: Laramie Sophomores 60 1A Rock River 30
Wednesday, Jan. 8:
Interclass
Final Score: Teton (Driggs, ID) 77 4A Jackson 43
Thursday, Jan. 9:
Class 1A
Final Score: #1 Encampment 70 #3 Saratoga 61
Interclass
Final Score: 2A Greybull 54 1A Burlington 51
Out-of-State Opponent
Final Score: 2A #2 Wyoming Indian 80 Lodge Grass, MT 70
Final Score: 2A Sundance 71 Newell, SD 34
Final Score: 1A #2 Upton 73 Lead-Deadwood, SD 67
Non-Varsity Opponent
Final Score: 1A Meeteetse 46 Rocky Mountain JV 40, OT
Tournaments
Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, Laramie HS, Pine Bluffs HS, and Storey Gym)
Final Score: #1 Lander 61 #3 Wheatland 56 (East HS)
Final Score: Alliance, NE 61 Kelly Walsh 47 (East HS)
Final Score: #5 Pine Bluffs 91 Lusk 50 [non-conference]
Final Score: #4 Laramie 52 Green River 49
Final Score: #5 Cheyenne East 88 Evanston 41
Final Score: #1 Cheyenne Central 71 Natrona County 56
Final Score: Cheyenne South 54 Rock Springs 41
Final Score: #2 Sheridan 56 Riverton 45
Friday, Jan. 10:
Class 3A
Final Score: Torrington 58 Newcastle 55 - Dylon Tidyman with 35 pts in the loss
Class 2A
Final Score: Wind River 58 Riverside 34
Class 1A
Final Score: #2 Upton 68 Midwest 14
Final Score: Dubois 66 Ten Sleep 43
Final Score: Burlington 61 Meeteetse 50
Interclass
Final Score: 4A Cody 56 3A #5 Powell 51
Out-of-State Opponent
Final Score: 1A Lingle-Fort Laramie 56 Crawford, NE 47
Final Score: Morrill, NE 62 1A Guernsey-Sunrise 34
Tournaments
Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, and Storey Gym)
Final Score: 4A #5 Cheyenne East 76 3A #1 Lander 40
Final Score: 4A Riverton 48 2A Lusk 27
Final Score: Alliance, NE 58 Natrona County 44
Final Score: Rock Springs 50 #4 Laramie 45
Final Score: 3A #3 Wheatland 63 4A Green River 59
Final Score: #5 Cheyenne East 68 #2 Sheridan 51
Final Score: #1 Cheyenne Central 63 Evanston 35
Final Score: 2A #5 Pine Bluffs 64 3A #1 Lander 63
Final Score: Kelly Walsh 52 Cheyenne South 35
Winter Classic in Pinedale (Games played at Pinedale HS Wrangler Gym)
Final Score: #2 Worland 81 Pinedale 26
Final Score: Lyman 63 Thermopolis 38
Final Score: Big Piney 63 Douglas 50
Final Score: #4 Mountain View 53 Buffalo 42
Final Score: Rawlins 72 Pinedale 31
Powder River Invite (Games played in Kaycee and Dayton)
Final Score: 2A Big Horn 64 Thunder Basin JV 61
Final Score: 2A Tongue River 52 Campbell County JV 40
Final Score: Kaycee 59 2A #3 Sundance 48
Final Score: Arvada-Clearmont 46 NSI Academy 41 [non-conference]
Final Score: Glenrock 65 Moorcroft 58
Final Score: 2A Big Horn 60 Campbell County JV 54
Final Score: Kaycee 67 Arvada-Clearmont 23 [non-conference]
Final Score: #3 Sundance 61 Wright 18 [non-conference]
Final Score: Thunder Basin JV 76 2A Moorcroft 42
Final Score: Tongue River 70 Glenrock 50
Final Score: 2A Wright 60 1A NSI Academy 49
Fossil Classic Tournament in Kemmerer (Games played at KHS Main Gym, Aux Gym, and Canyon Gym)
Final Score: 1A Cokeville 50 2A Kemmerer 44
Final Score: 1A Farson-Eden 49 Jackson JV 30
Final Score: 1A #3 Saratoga 68 Star Valley JV 23
Final Score: 1A Cokeville 71 Jackson JV 36
Final Score: 1A Farson-Eden 60 Star Valley JV 47
Final Score: 1A #5 Little Snake River 59 2A Kemmerer 55
Saturday, Jan 11:
Class 2A
Final Score: Wind River 46 Greybull 42
Class 1A
Final Score: Hulett 72 Midwest 21
Final Score: Lingle-Fort Laramie 55 Guernsey-Sunrise 36
Interclass
Final Score: Cody 76 2A #2 Wyoming Indian 66
Final Score: 2A Shoshoni JV 55 1A Ten Sleep 47
Final Score: 2A #1 Rocky Mountain 35 3A Lovell 27
Out-of-State Opponent
Final Score: Gering, NE 44 3A Newcastle 21
Tournaments
Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, Storey Gym, and Laramie HS)
Final Score: #2 Sheridan 67 Evanston 48
Final Score: 4A Rock Springs 55 2A #5 Pine Bluffs 53
Final Score: 3A #3 Wheatland 70 2A Lusk 44
Final Score: Kelly Walsh 55 #4 Laramie 52 - Pacheco game-winning 45 ft. 3-point shot at the buzzer. Wiggins scores 15 of KW's 22 points in the 4th.
Final Score: 3A #1 Lander 71 4A Natrona County 62
Final Score: #1 Cheyenne Central 67 Riverton 25
Final Score: #5 Cheyenne East 69 Alliance, NE 53
Final Score: Cheyenne South 67 Green River 64
Winter Classic in Pinedale (Games played at Pinedale HS Wrangler Gym)
Final Score: Lyman 73 Douglas 61
Final Score: Rawlins 53 Thermopolis 37
Final Score: Buffalo 74 Big Piney 41
Final Score: #2 Worland 56 #4 Mountain View 46
Final Score: Douglas 65 Pinedale 55
Final Score: Buffalo 70 Lyman 38
Final Score: Rawlins 48 #4 Mountain View 46 - Ryan Flack with GW-3 with 2 secs left for Rawlins
Final Score: #2 Worland 73 Big Piney 56
Final Score: Pinedale 61 Thermopolis 50
Powder River Invite (Games played in Kaycee and Dayton)
Final Score: Big Horn 61 Glenrock 36
Final Score: 2A #3 Sundance 40 1A Arvada-Clearmont 15
Final Score: Campbell County JV 64 2A Moorcroft 35
Final Score: 1A Kaycee 69 2A Wright 28
Final Score: Thunder Basin JV 68 2A Tongue River 56
Fossil Classic Tournament in Kemmerer (Games played at KHS Main Gym, Aux Gym, and Canyon Gym)
Final Score: 2A Kemmerer 45 1A Rock River 31
Final Score: 1A Cokeville 74 Star Valley Soph. 43
Final Score: 1A #5 Little Snake River 48 Jackson Soph. 19
Final Score: Jackson Soph. 53 1A Rock River 20
Final Score: 1A #5 Little Snake River 57 Star Valley Soph. 50
Final Score: 1A Farson-Eden 40 2A Kemmerer 36