Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Dec. 17-21, 2019
The boys’ basketball season has its first full week and many teams are trying to squeeze in action before a holiday break.
There are several single games, but mostly tournament action in-state, while a few teams are headed out-of-state.
Tuesday, Dec. 17:
Class 4A
Final Score: Kelly Walsh 67 #2 Cheyenne East 59
Class 3A
Final Score: #5 Worland 73 #2 Buffalo 50
Interclass
Final Score: 1A Guernsey-Sunrise 58 2A Lusk JV 54
Non-Varsity Opponent
Final Score: H.E.M. 50 Wheatland Sophomores 15
Thursday, Dec. 19:
Class 4A
Final Score: Kelly Walsh 51 Natrona County 46
Class 1A
Final Score: NSI 54 Arvada-Clearmont 49
Out-of-State Opponent
Final Score: Moorcroft 61 Edgemont, SD 45
Tournaments
Final Score: #1 Cheyenne Central 84 Loveland (CO) 41 - GoJo Roundball Invitational in Greeley, CO
Final Score: Horizon 71 #2 Cheyenne East 63 - P2P High School Winter Showcase
Final Score: Campbell County 62 Highlands Ranch, CO 57 - P2P High School Winter Showcase
Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)
Final Score: 4A Green River 58 3A Pinedale 51
Final Score: 3A Mountain View 59 4A Rock Springs 51
Final Score: #5 Laramie 74 Evanston 64
Final Score: 4A Riverton 67 1A Little Snake River 37
Final Score: 4A Cheyenne South 71 3A Lyman 66
Final Score: 3A Rawlins 65 4A Rock Springs 59
Final Score: Green River 61 West Side, ID 43
Final Score: #4 Thunder Basin 75 Bear Lake, ID 40
Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)
Final Score: Shoshoni 43 Riverside 33
Final Score: #2 Upton 61 Burlington 31
Final Score: Farson-Eden 81 Dubois 48
Tiger Jamboree in Lusk
Final Score: Lusk 71 Sioux County (Harrison, NE) 47
State Line Shootout in Sundance
Final Score: 2A #4 Sundance 62 3A Newcastle 34
Friday, Dec. 20:
Class 4A
Final Score: Billings Skyview (MT) 55 #3 Sheridan 42
Interclass
Final Score: 3A #3 Powell 62 4A Cody 61
Out-of-State Opponent
Final Score: Sugar-Salem, ID 39 Star Valley 38
Non-Varsity Opponent
1A Glendo at Wheatland JV - missing score
1A H.E.M. vs. Laramie Sophomores - MOVED to 2/1/20
Tournaments
Final Score: #1 Cheyenne Central 59 Fruita-Monument 45 - GoJo Roundball Invitational in Greeley, CO
Final Score: Windsor 68 #2 Cheyenne East 67 - P2P High School Winter Showcase
Final Score: Campbell County 81 Golden, CO 69 - P2P High School Winter Showcase
Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)
Final Score: 4A #5 Laramie 41 3A Mountain View 35
Final Score: Bear Lake, ID 53 Cheyenne South 38
Final Score: 4A #4 Thunder Basin 89 3A Lyman 46
Final Score: 1A Little Snake River 61 4A Jackson 54
Final Score: 3A Rawlins 63 4A Evanston 61
Final Score: Riverton 41 Grace, ID 27
Final Score: Rich County (UT) 67 Pinedale 63
Final Score: 3A #5 Worland 62 4A Green River 44
Final Score: West Side, ID 73 Jackson 36
Final Score: Rock Springs 82 #4 Thunder Basin 69
Douglas Classic (Games played in Bearcat Gym, Back Gym & Middle School Gym)
Final Score: Big Piney 48 Douglas 45
Final Score: #1 Lander 68 Burns 18
Final Score: Lovell 62 Torrington 57
Final Score: #4 Wheatland 52 Big Piney 48
Final Score: #1 Lander 73 Douglas 33
Foothills Classic (Games played at Wyoming Indian HS & Wind River HS)
Final Score: #5 Wyoming Indian 69 Greybull 47
Final Score: 1A #4 St. Stephens 76 2A Tongue River 61
Final Score: 1A #4 St. Stephens 94 2A Wright 40
Final Score: Big Horn 54 Wind River 40
Final Score: #5 Wyoming Indian 87 Wright 15
Final Score: Wind River 55 Greybull 43
Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)
Final Score: #2 Upton 34 Farson-Eden 30
Final Score: 1A Burlington 54 2A Shoshoni 42
Final Score: #3 Saratoga 81 Dubois 52
Final Score: Kemmerer 62 Riverside 33
Final Score: 1A #2 Upton 45 2A #1 Rocky Mountain 43
Final Score: Burlington 55 Cokeville 46
Final Score: 2A Kemmerer 54 1A Meeteetse 27
Final Score: 1A Dubois 61 2A Riverside 52
Dogger Basketball Classic in Lingle (Games played at Lingle-Ft. Laramie HS & Middle School Gyms)
Final Score: 2A #3 Southeast 62 1A Rock River 14
Final Score: Guernsey-Sunrise 47 Midwest 36
Final Score: Lingle-Ft. Laramie 63 Hulett 38
Final Score: #1 Encampment 58 Kaycee 52
Final Score: 2A #3 Southeast 58 1A Guernsey-Sunrise 27
Final Score: Rock River 53 Midwest 39
Tiger Jamboree in Lusk (Games played at Lusk High School & Lusk Elementary/Middle School)
Final Score: Glenrock 63 Campbell County Sophomores 50
Final Score: Lusk 54 Thunder Basin Sophomores 33
State Line Shootout in Newcastle (Games played at Newcastle HS Dome)
Final Score: #4 Sundance 62 Lead-Deadwood, SD 38
Final Score: Belle Fourche, SD 52 Newcastle 35
Saturday, Dec. 21:
Interclass
Final Score: 4A #3 Sheridan 58 3A #2 Buffalo 39
Final Score: 3A Thermopolis 57 1A Burlington 35
Out-of-State Opponent
Final Score: Scottsbluff, NE 54 Natrona County 45
Final Score: Blackfoot, ID 52 Star Valley 44 - Hazen Erickson 21 pts
Tournaments
Final Score: #1 Cheyenne Central 76 Greeley West 25 (Championship) at GoJo Roundball Invitational in Greeley, CO
Final Score: #2 Cheyenne East 79 Highlands Ranch, CO 62 - at P2P High School Winter Showcase
Final Score: Xaverian (Brooklyn, NY) 98 Campbell County 94, 2OT's (Championship) at P2P High School Winter Showcase - Luke Hladky 39 pts & Jefferson Neary 37 pts (11 3-pointers)
Flaming Gorge Classic (Games played at Green River HS, Lincoln MS, & Rock Springs HS)
Final Score: #5 Laramie 63 Grace, ID 43
Final Score: 3A #5 Worland 69 4A Evanston 68
Final Score: #4 Thunder Basin 83 Riverton 33
Final Score: 3A Lyman 63 4A Jackson 28
Final Score: Mountain View 65 Rich County, UT 63
Final Score: Cheyenne South 76 1A Little Snake River 37
Final Score: West Side, ID 74 Evanston 47
Final Score: 3A #5 Worland 52 4A Rock Springs 32
Final Score: Bear Lake, ID 48 Green River 38
Final Score: Rawlins 52 Grace, ID 47
Final Score: Final Score: Pinedale 55 Manila, UT 53
Douglas Classic (Games played in Bearcat Gym, Back Gym & Middle School Gym)
Final Score: #1 Lander 60 Torrington 30
Final Score: #4 Wheatland 50 Lovell 40
Final Score: Big Piney 66 Burns 39
Final Score: Lovell 60 Douglas 47
Final Score: #4 Wheatland 74 Torrington 64 [non-conference game]
Final Score: Douglas 64 Burns 40
Foothills Classic (Games played at Wyoming Indian HS & Wind River HS)
Final Score: 1A #4 St. Stephens 77 2A Big Horn 62
Final Score: Tongue River 73 Wind River 44
Final Score: #5 Wyoming Indian 72 Big Horn 66
Final Score: 1A #4 St. Stephens 58 2A Greybull 57 - Eagles win on a buzzer-beating 3!
Final Score: #5 Wyoming Indian 65 Tongue River 49
Final Score: Wind River 69 Wright 27
Wrangler Basketball Invitational in Shoshoni (Games played in Main & Aux Gyms)
Final Score: 1A #3 Saratoga 69 2A Shoshoni 32
Final Score: Cokeville 65 vs. Dubois 33
Final Score: #1 Rocky Mountain 53 Kemmerer 48
Final Score: Farson-Eden 53 Meeteetse 28
Final Score: 2A #1 Rocky Mountain 63 vs. 1A Cokeville 57
Final Score: #3 Saratoga 69 Meeteetse 17
Final Score: 1A Farson-Eden 48 2A Shoshoni 29
Dogger Basketball Classic in Lingle (Games played at Lingle-Ft. Laramie HS & Middle School Gyms)
Final Score: #1 Encampment 71 Lingle-Ft. Laramie 37
Final Score: Hulett 71 Rock River 41
Final Score: 2A #3 Southeast 36 1A Kaycee 23
Final Score: #1 Encampment 62 Midwest 14
Final Score: Lingle-Ft. Laramie 53 Kaycee 46
Final Score: Guernsey-Sunrise 64 Hulett 63
Tiger Jamboree in Lusk (Games played at Lusk High School & Lusk Elementary/Middle School)
Final Score: Glenrock 63 Thunder Basin Sophomores 41
Final Score: Lusk 51 Campbell County Sophomores 45
State Line Shootout in Newcastle (Games played at Newcastle HS Dome)
Final Score: #4 Sundance 52 Belle Fourche, SD 47
Final Score: Newcastle 64 Lead-Deadwood, SD 44 - Dylon Tidyman 38 pts