Wyoming High School Volleyball Scoreboard: September 19-23, 2017
The only in-state invitational going on this week will be in Casper.
Tuesday, September 19:
Class 4A:
#3 Laramie 3 Cheyenne Central 1 (20-25, 25-19, 25-18, 25-17)
Evanston 3 Rock Springs 2 (23-25, 23-25, 25-17, 25-17, 25-11)
Class 3A:
#3 Worland 3 #5 Powell 2 (25-15, 17-25, 25-22, 24-26, 17-15)
Class 2A:
#3 Southeast 3 Burns 1 (25-27, 25-15, 25-15, 25-9)
Class 1A:
Glendo 3 Wheatland JV 1 (14-25, 25-17, 25-8, 25-16)
Inter-Class:
(#1 2A) Sundance 3 3A Newcastle 0 (25-11, 25-14, 25-15)
Thursday, September 21:
Class 3A:
Cody 3 #5 Powell 1 (25-23, 25-15, 15-25, 25-14)
Class 2A:
#1 Sundance 3 Moorcroft 0 (25-9, 25-20, 25-3)
Glenrock 3 Shoshoni 0 (25-20, 25-13, 25-20)
Greybull 3 Lovell 0 (25-23, 25-16, 25-17)
Class 1A:
Chugwater 3 Wheatland JV 2 (17-25, 13-25, 26-24, 25-20. 15-13)
Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-2. 26-24, 25-5)
St. Stephens 3 Wind River JV 0 (25-14, 25-19, 25-18)
Inter-Class:
3A Star Valley 3 4A Jackson 0 (26-24, 25-13, 25-14)
3A Riverton 3 4A Evanston 2 (25-19, 21-25, 16-25, 29-27, 15-12)
(#2 2A) Wright 3 3A Newcastle 0 (25-9, 25-4, 25-14)
(#4 2A) Big Piney 3 3A Pinedale 1 (21-25, 25-15, 25-21, 25-22)
3A Lyman 3 2A Kemmerer 0 (25-13, 25-17, 25-9)
2A Pine Bluffs 3 (#5 1A) Lingle-Ft. Laramie 0 (28-26, 25-16, 25-21)
1A Burlington 3 2A Riverside 1 (18-25, 25-14, 25-12, 25-15)
Friday, September 22:
Class 3A:
Buffalo 3 #3 Worland 2 (26-28, 25-13, 21-25, 25-16, 15-9)
Torrington 3 Newcastle 0 (25-13, 25-11, 25-7)
Thermopolis 3 Wheatland 1 (18-25, 25-18, 25-16, 26-24)
Class 2A:
#2 Wright 3 Upton 0 (25-15, 25-15, 25-21)
Tongue River 3 Lovell 0 (25-15, 25-20, 25-20)
Riverside 3 Rocky Mountain 1 (25-18, 25-16, 19-25, 25-18)
Greybull 3 Wind River 0 (25-10, 25-15, 25-15)
Class 1A:
#1 Little Snake River 3 #2 Cokeville 1 (25-27, 25-20, 25-19, 25-18)
#3 Encampment 3 #5 Farson-Eden 1 (25-22, 26-28, 25-20, 26-24)
#4 Farson-Eden 3 Saratoga 1 (25-18, 13-25, 25-21, 25-13)
Sheridan Sophomores 3 Arvada-Clearmont 1 (25-13, 25-19, 15-25, 25-14)
Dubois 3 Meeteetse 2 (25-23, 20-25, 16-25, 25-9, 15-12)
Burlington 3 St. Stephens 0 (25-19, 25-21, 25-19)
Inter-Class:
2A Glenrock 3 (#5 1A) Lingle-Ft. Laramie 0 (25-13, 25-14, 25-20)
(#4 2A) Lusk 3 1A Guernsey-Sunrise 0 (25-15, 25-18, 25-6)
1A H.E.M. 3 2A Wyoming Indian 2 (24-26, 25-18, 27-25, 14-25, 15-13)
Casper invitational:
Pool A:
(#3 4A) Laramie 2 (#1 3A) Rawlins 0 (25-20, 25-21)
4A Cheyenne Central 2 2A Big Horn 0 (25-13, 25-14)
(#3 4A) Laramie 2 4A Cheyenne Central 0 (25-16, 25-21) (Non-Conference Game)
(#1 3A) Rawlins 2 2A Big Horn 0 (5-11, 25-17)
(#3 4A) Laramie 2 2A Big Horn 0 (25-21, 25-16)
(#1 3A) Rawlins 2 4A Cheyenne Central 1 (23-25, 25-9, 15-11)
Pool B:
(#2 4A) Cheyenne East 2 3A Mountain View 0 (25-22, 25-20)
(#2 3A) Douglas 2 4A Rock Springs 0 (25-16, 25-11)
(#2 4A) Cheyenne East 2 4A Rock Springs 0 (25-18, 25-16)
(#2 3A) Douglas 2 3A Mountain View 0 (25-18, 25-24)
(#2 4A) Cheyenne East 2 (#2 3A) Douglas 1 (22-25, 25-23, 15-6)
3A Mountain View 2 4A Rock Springs 0 (25-23, 25-22)
Pool C:
(#1 4A) Kelly Walsh 2 4A Cheyenne South 0 (25-6, 25-14)
(#4 3A) Riverton 2 (#5 4A) Green River 0 (25-18, 25-20)
(#1 4A) Kelly Walsh 2 (#4 3A) Riverton 0 (25-11, 25-19)
(#5 4A) Green River 2 4A Cheyenne South 0 (25-10, 25-6)
(#1 4A) Kelly Walsh 2 (#5 4A) Green River 0 (25-16, 25-19) (Non-Conference Game)
(#4 3A) Riverton 2 4A Cheyenne South 0 (25-20, 25-19)
Pool D:
(#5 4A) Natrona 2 3A Lander 0 (25-18, 25-16)
(#4 4A) Campbell County 2 4A Sheridan 1 (25-13, 24-26, 15-12) (Non-Conference Game)
(#5 4A) Natrona 2 (#4 4A) Campbell County 1 (24-25, 25-24, 15-13)
4A Sheridan 2 3A Lander 0 (25-19, 25-21)
(#5 4A) Natrona 2 4A Sheridan 0 (25-10, 25-19)
(#4 4A) Campbell County 2 3A Lander 0 (25-15, 25-19)
Saturday, September 23:
Class 4A:
Evanston 3 Jackson 0 (25-18, 25-8, 25-8)
Class 3A:
#3 Worland 3 Wheatland 0 (25-8, 25-8, 25-18)
Torrington 3 Thermopolis 0 (25-7, 25-17, 25-21)
Cody 3 Buffalo 0 (25-11, 25-16, 25-18)
Class 2A:
#2 Wright 3 Tongue River 0 (25-21, 25-10, 25-17)
#4 Lusk 3 Glenrock 2 (25-20, 16-25, 19-25, 25-20, 15-10)
Greybull 3 Rocky Mountain 0 (25-14, 25-19, 25-22)
Shoshoni 3 Riverside 0 (25-23, 25-14, 25-12)
Philip, SD 2 Moorcroft 0 (25-20, 25-15)
Rapid City, SD Christian 2 Moorcroft 1 (24-26, 25-19, 25-16)
Pine Bluffs 2 Morrill, NE 0 (25-11, 25-16)
Pine Bluffs 2 Crawford, NE 0 (25-14, 25-23)
Pine Bluffs 2 Potter-Dix, NE 0 (22-25, 25-13, 25-14)
Potter-Dix, NE 2 Burns 0 (25-18, 25-17)
Burns 2 Sedgwick, CO 0 (25-19, 25-16)
Burns 2 Crawford, NE 0 (25-9, 25-21)
Class 1A:
#2 Cokeville 3 Saratoga 0 (25-12, 25-8, 25-13)
#2 Cokeville 3 #3 Encampment 0 (25-21, 25-23, 25-12)
Ten Sleep 3 Arvada-Clearmont 1 (25-17, 26-24, 25-19)
Harrison, NE Sioux County 3 Guernsey-Sunrise 2 (25-19, 21-25, 25-19, 22-25, 15-10)
Meeteetse 3 St. Stephens 0 (25-22, 25-14, 25-15)
Burlington 3 Dubois 2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 15-10)
Inter-Class:
3A Pinedale 3 2A Kemmerer 0 (5-13, 27-25, 25-16)
Casper Invitational:
Gold Bracket:
(#2 4A) Cheyenne East 2 (#4 4A) Campbell County 1 (25-23, 23-25, 15-8) (Non-Conference Game)
(#2 3A) Douglas 2 (#5 4A) Natrona 0 (25-23, 25-17)
(#1 3A) Rawlins 2 (#1 4A) Kelly Walsh 1 (25-21, 23-25, 15-11)
(#3 4A) Laramie 2 (#4 3A) Riverton 0 (25-11, 25-20)
(#1 4A) Kelly Walsh 2 (#4 4A) Campbell County 0 (25-13, 25-18)
(#4 3A) Riverton 2 (#5 4A) Natrona 1 (21-25, 25-22, 15-10)
(#2 4A) Cheyenne East 2 (#1 3A) Rawlins 0 (25-7, 25-13)
(#3 4A) Laramie 2 (#2 3A) Douglas 1 (25-22, 18-25, 15-9)
(#2 4A) Cheyenne East 2 (#3 4A) Laramie 0 (26-24, 25-20) 1st Place (Non-Conference Game)
Silver Bracket:
3A Mountain View 2 4A Rock Springs 0 (25-18, 25-23)
(#5 4A) Green River 2 3A Lander 0 (25-19, 25-16)
4A Cheyenne Central 2 2A Big Horn 0 (25-18, 25-8)
4A Sheridan 2 4A Cheyenne South 0 (25-19, 25-13) (Non-Conference Game)
2A Big Horn 2 4A Rock Springs 0 (25-21, 25-22)
4A Cheyenne South 2 3A Lander 1 (19-25, 25-21, 15-12)
4A Cheyenne Central 2 3A Mountain View 0 (25-18, 25-12)
(#5 4A) Green River 2 4A Sheridan 1 (25-12, 23-25, 15-6)
4A Cheyenne Central 2 (#5 4A) Green River 1 (25-21, 13-25, 15-8) 1st Place
JV Silver Bracket:
Natrona JV 2 1A Midwest 0 (25-18, 25-10)
1A Kaycee 2 Big Horn JV 0 (25-11, 25-13)
Cheyenne Central JV 2 1A Midwest 0 (25-7, 25-23)
Mountain View JV 2 1A Kaycee 1 (22-25, 25-15, 15-7)