Wyoming High School Volleyball Scoreboard: Sept. 1-5, 2015
Most of the bigger schools will play at tournaments this weekends, while most of the smaller schools will focus on home and away games.
Tuesday, September 1:
Class 1A:
Lingle-Ft. Laramie 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-10, 25-7, 25-22)
Rock River 2 Laramie Sophomores 0 (25-11, 25-13)
Inter-Class:
4A Evanston 3 3A Star Valley 1 (25-23, 20-25, 25-15, 25-14)
Wednesday, September 2:
Inter-Class:
4A Evanston 3 1A Cokeville 0 (25-18, 25-13, 25-16)
Thursday, September 3:
Class 2A:
Wind River 3 Thermopolis 2 (23-25, 25-22, 22-25, 25-18, 15-13)
Crawford, NE 3 Lusk 2 (25-18, 24-26, 16-25, 25-13, 15-11)
Class 1A:
Kaycee 3 Ten Sleep 0 (25-16, 25-13, 25-4)
Inter-Class:
1A Hulett 3 2A Moorcroft 0 (25-19, 25-16, 26-24)
1A Lingle-Ft. Laramie 3 2A Burns 2 (23-25, 32-34, 25-16, 27-25, 15-10)
1A Encampment 3 2A Saratoga 0 (25-8, 25-12, 25-13)
1A Meeteetse 3 2A Rocky Mountain 0 (25-16, 25-18, 25-21)
2A Big Piney 3 1A Farson-Eden 1 (25-14, 19-25, 25-18, 25-13)
Friday, September 4;
Class 3A:
Star Valley 3 Pinedale 0 (25-22, 25-11, 25-14)
Class 2A:
Pine Bluffs 3 Burns 2 (23-25, 23-25, 25-16, 25-16, 21-19)
Riverside 3 Rocky Mountain 1 (25-16, 25-15, 17-25, 25-16)
Shoshoni 3 Wind River 0 (25-20, 25-22, 25-13)
Class 1A:
Upton 2 Arvada-Clearmont 0 (25-18, 25-22) (Non-Conference Game)
Upton 2 H.E.M. 0 (25-22, 25-23)
H.E.M. 2 Arvada-Clearmont 0 (25-15, 25-15)
Rock River 3 Midwest 0 (25-22, 25-11, 25-15)
Burlington 3 Ten Sleep 1 (25-19, 17-25, 25-13, 25-21)
Encampment 3 Farson-Eden 0 (25-19, 25-11, 25-20)
Little Snake River 3 Manila, UT 1 (25-15, 25-20, 21-25, 25-13)
Sugar Salem, ID 2 Cokeville 0 (25-19, 25-21)
Twin Falls, ID 2 Cokeville 0 (25-13, 25-16)
Middleton, ID 2 Cokeville 0 (25-17, 25-22)
Inter-Class:
1A Dubois 3 2A Wyoming Indian 0 (25-23, 25-23, 25-21)
2A Lyman 3 3A Mountain View 1 (25-22, 25-15, 16-25, 25-20)
1A Lingle-Ft. Laramie 3 2A Saratoga 1 (15-25, 25-10, 25-20, 25-18)
Camel Volleyball Tournament at Gillette:
4A Gillette 2 Rapid City, SD Central 0 (unknown scores)
4A Rock Springs 2 4A Cheyenne South 1 (unknown scores)
Billings, MT Senior 2 4A Cheyenne East 1 (14-25, 25-21, 25-22)
Rapid City, SD Stevens 2 4A Green River 1 (unknown scores)
4A Kelly Walsh 2 4A Sheridan 0 (unknown scores)
4A Riverton 2 4A Laramie 0 (unknown scores)
4A Evanston 2 2A Sundance 0 (unknown scores)
3A Rawlins 2 Scottsbluff, NE 0 (unknown scores)
4A Natrona 2 2A Tongue River 0 (unknown scores)
3A Glenrock 2 3A Newcastle 1 (unknown scores)
3A Douglas 2 2A Big Horn 0 (29-27, 25-16)
2A Wright 2 Gering, NE 0 (25-20, 25-9)
4A Gillette 2 4A Evanston 1 (unknown scores)
3A Rawlins 2 4A Cheyenne South 0 (unknown scores)
Billings, MT Senior 2 4A Natrona 1 (unknown scores)
Rapid City, SD Stevens 2 3A Glenrock 0
4A Kelly Walsh 2 2A Big Horn 0 (25-10, 26-24)
Gering, NE 2 4A Laramie 0 (unknown scores)
Rapid City, SD Central 2 2A Sundance 0 (unknown scores)
4A Rock Springs 2 Scottsbluff, NE 1 (unknown scores)
4A Cheyenne East 2 2A Tongue River 0 (25-10, 25-16)
4A Green River 2 3A Newcastle 1 (unknown scores)
4A Sheridan 2 3A Douglas 1 (unknown scores)
4A Riverton 2 2A Wright 1 (25-21, 24-26, 25-23)
4A Gillette 2 2A Sundance 0 (unknown scores)
4A Cheyenne South 2 Scottsbluff, NE 1 (unknown scores)
Billings MT Senior 2 2A Tongue River 0 (unknown scores)
Rapid City, SD Stevens 2 3A Newcastle 0 (unknown scores)
4A Kelly Walsh 2 3A Douglas 0 (unknown scores)
2A Wright 2 4A Laramie 1 (22-25, 25-16, 25-9)
4A Evanston 2 Rapid City, SD Central 0 (unknown scores)
3A Rawlins 2 4A Rock Springs 1 (unknown scores)
4A Cheyenne East 2 4A Natrona 0 (unknown scores)
4A Green River 2 3A Glenrock 1 (unknown scores)
2A Big Horn 2 4A Sheridan 1 (16-25, 25-21, 28-26)
4A Riverton 2 Gering, NE 1 (unknown scores)
Border War Invitational at Cody:
3A Cody 3 Sidney, MT 0 (25-22, 25-18, 25-21)
3A Powell 3 Glendive, MT 0 (25-13, 25-18, 25-14)
3A Lovell 3 Miles City, MT 0 (25-23, 25-20, 25-20)
Hardin, MT 3 2A Thermopolis 1 (25-13, 25-16, 26-28, 25-15)
3A Buffalo 3 Billings, MT Central 0 (25-12, 25-15, 25-18)
3A Worland 3 Laurel, MT 0 (25-13, 25-15, 25-12)
3A Torrington 3 Glendive, MT 0 (25-13, 25-17, 25-11)
Miles City, MT 3 3A Cody 1 (25-23, 26-24, 20-25, 25-21)
3A Jackson 3 Sidney, MT 0 (25-15, 25-15, 25-11)
Billings, MT Central 3 2A Thermopolis 0 (25-16, 25-18, 25-16)
3A Lovell 3 Laurel, MT 0 (25-23, 25-17, 25-20)
Hardin, MT 3 3A Powell 0 (33-31, 25-23, 25-21)
3A Worland 3 Sidney, MT 0 (25-10, 25-18, 25-12)
3A Jackson 3 Miles City, MT 1 (25-27, 25-15, 25-13, 25-13)
3A Buffalo 3 Glendive, MT 0 (25-6, 26-24, 25-22)
3A Torrington 3 3A Powell 1 (25-18, 12-25, 25-17, 25-17)
Saturday, September 5:
Class 3A:
Mountain View 3 Pinedale 0 (25-11, 25-15, 25-14)
Class 2A:
Pine Bluffs 3 Southeast 1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-14)
Shoshoni 3 Kemmerer 1 (25-20, 21-25, 25-19, 25-20)
Class 1A:
Little Snake River 3 Farson-Eden 0 (25-18, 25-17, 25-14)
Cokeville 2 Blackfoot, ID 0 25-23, 25-21)
Cokeville 2 Dayton, ID Westside 0 (25-22, 25-9)
Cokeville 2 Garland, UT Bear River 1 (25-23, 22-25, 15-13)
Cokeville 2 Garland, UT Bear River 0 (25-13, 25-17)
Inter-Class:
2A Greybull 3 1A Burlington 0 (26-24, 25-23, 25-21)
Camel Volleyball Tournament at Gillette:
Gold Bracket:
4A Evanston 2 4A Kelly Walsh 1 (25-23, 20-25, 25-19) - (Non-Conference Game)
3A Rawlins 2 4A Riverton 0 (25-13, 25-22)
Rapid City, SD Stevens 2 Billings, MT Senior 1 (25-23, 15-25, 25-22)
4A Cheyenne East 2 4A Gillette 0 (25-16, 25-16) - (Non-Conference Game)
4A Kelly Walsh 2 4A Riverton 0 ( 25-14, 25-22) - (Non-Conference Game)
Billings, MT Senior 2 4A Gillette 1 (23-25, 25-14, 25-13)
4A Evanston 2 3A Rawlins 0 (25-16, 25-15)
4A Cheyenne East 2 Rapid City, SD Stevens 0 (25-22, 25-16)
4A Gillette 2 4A Riverton 0 (25-17, 25-19) - 7th Place
Billings, MT Senior 2 4A Kelly Walsh 1 (25-22, 25-21) - 5th Place
Rapid City, SD Stevens 2 3A Rawlins 1 (20-25, 25-11, 25-12) - 3rd Place
4A Cheyenne East 2 4A Evanston 0 (25-16, 25-18) - 1st Place
Silver Bracket:
2A Wright 2 4A Cheyenne South 0 (25-18, 25-10)
4A Natrona 2 Gering, NE (25-11, 25-23)
3A Douglas 2 4A Rock Springs 0 (25-21, 25-20)
4A Green River 2 4A Sheridan 1 (26-24, 23-25, 25-18)
Gering, NE 2 4A Cheyenne South 0 (25-17, 25-17)
4A Sheridan 2 4A Rock Springs 0 (25-11, 26-24)
2A Wright 2 4A Natrona 1 (16-25, 25-18, 25-23)
4A Green River 2 3A Douglas 0 (25-15, 25-23)
4A Rock Springs 2 4A Cheyenne South 0 (25-17, 25-13) - 7th Place
Gering, NE 2 4A Sheridan 1 (17-25, 26-24, 25-18) - 5th Place
4A Natrona 2 3A Douglas 1 (25-18, 23-25, 25-19) - 3rd Place
2A Wright 2 4A Green River 1 (25-22, 22-25, 25-23) - 1st Place
Bronze Bracket:
3A Glenrock 2 2A Tongue River 1 (26-28, 25-8, 25-10)
3A Newcastle 2 Scottsbluff, NE 0 (25-17, 25-19)
2A Big Horn 2 4A Laramie 1 (15-25, 25-21, 25-18)
Rapid City, SD Central 2 2A Sundance 0 (25-13, 25-15)
Scottsbluff, NE 2 2A Tongue River 0 (25-22, 25-10)
4A Laramie 2 2A Sundance 1 (21-25, 25-17, 25-16)
3A Newcastle 2 3A Glenrock 1 (19-25, 25-13, 25-19)
2A Big Horn 2 Rapid City, SD Central 1 (21-25, 25-23, 25-22)
2A Sundance 2 2A Tongue River 0 (25-8, 25-21) - 7th Place (Non-Conference Game)
4A Laramie 2 Scottsbluff, NE 0 (25-18, 25-17) - 5th Place
Rapid City, SD Central 2 3A Glenrock 1 (17-25, 26-24, 25-16) - 3rd Place
2A Big Horn 2 3A Newcastle 0 (25-11, 25-14) - 1st Place
Border War Invitational at Cody:
Billings, MT Central 3 3A Lovell 1 (25-17, 25-22, 23-25, 25-23)
3A Cody 3 Hardin, MT 2 (31-29, 25-16, 21-25, 12-25, 15-9)
Sidney, MT 3 2A Thermopolis 2 (25-27, 18-25, 25-22, 25-20, 15-8)
3A Buffalo 3 Miles City, MT 1 (25-17, 25-12, 20-25, 25-15)
3A Worland 3 Glendive, MT 0 (25-12, 25-15, 25-17)
Laurel, MT 3 3A Torrington 1 (25-17, 24-26, 27-25, 25-20)
3A Powell 3 Sidney, MT 1 (25-18, 22-25, 25-18, 25-6)
Billings, MT Central 3 3A Cody 0 (25-18, 25-17, 25-16)
3A Jackson 3 Hardin, MT 2 (25-19, 20-25, 24-26, 27-25, 25-20)
Miles City, MT 3 2A Thermopolis 2 (25-16, 23-25, 25-18, 16-25, 15-7)
3A Buffalo 3 Laurel, MT 0 (25-20, 25-13, 25-17)
3A Lovell 3 Glendive, MT 0 (25-19, 25-8, 25-9)
Billings, MT Central 3 3A Jackson 2 (25-19, 24-26, 25-16, 19-25, 15-12)
3A Worland 3 Hardin, MT 0 (25-18, 25-14, 25-8)
3A Cody 3 3A Torrington 0 (25-23, 25-23, 25-18)
3A Powell 3 Laurel, MT 1 (25-23 18-25, 25-9, 25-14)