Wyoming High School Volleyball Results: October 17-22, 2016
This is the last week of the regular season.
Monday, October 17:
Class 1A:
Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-19, 26-24, 25-18)
Tuesday, October 18:
Class 4A:
#1 Cheyenne East 3 #4 Laramie 2 (25-19, 25-21, 23-25, 17-25, 15-10)
Cheyenne Central 3 Cheyenne South 0 (25-11, 25-16, 25-11)
Class 3A:
#2 Douglas 3 Wheatland 0 (25-19, 25-16, 25-14)
#5 Mountain View 3 Pinedale 0 (25-16, 25-11, 25-15)
Inter-Class:
(#1 3A) Star Valley 3 4A Jackson 0 (25-14, 25-12, 25-12)
4A Rock Springs 3 3A Lander 0 (25-21, 25-19, 25-13)
Thursday, October 20:
Class 4A:
#1 Cheyenne East 3 Cheyenne South 0 (25-13, 25-8, 25-13)
#5 Natrona 3 #2 Kelly Walsh 2 (25-18, 16-25, 25-19, 21-25, 15-9)
#4 Laramie 3 Cheyenne Central 0 (28-26, 25-21, 25-22)
Class 3A:
#1 Star Valley 3 Pinedale 0 (25-15, 25-10, 25-5)
#5 Mountain View 3 Lyman 2 (25-22, 21-25, 25-21, 19-25, 15-8)
Worland 3 Cody 1 (19-25, 27-25, 25-17, 25-12)
Riverton 3 Powell 0 (25-23, 25-23, 27-25)
Class 2A:
#1 Wright 3 Moorcroft 0 (25-11, 25-23, 25-20)
#4 Sundance 3 Upton 1 (25-20, 22-25, 25-15, 25-21)
#4 Big Piney 3 Kemmerer 0 (25-20, 25-10, 25-11)
Class 1A:
Glendo at Douglas JV - 6pm
Inter-Class:
2A Glenrock 3 3A Wheatland 1 (22-25, 25-15, 25-18, 25-12)
3A Lander 3 2A Wind River 0 (25-19, 25-9, 26-24)
2A Tongue River 3 1A Kaycee 1 (25-22, 25-19, 13-25, 25-17)
(#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 3 2A Southeast 0 (25-14, 25-22, 25-14)
Friday, October 21:
Class 4A:
#3 Gillette 3 Sheridan 0 (25-21, 25-23, 25-14)
Evanston 3 Rock Springs 0 (25-14, 25-14, 25-16)
Green River 3 Jackson 0 (25-18, 25-22, 25-17)
Class 3A:
#2 Douglas 3 Newcastle 0 (25-16, 25-17, 25-11)
#3 Buffalo 3 Thermopolis 0 (25-16, 25-16, 26-24)
Rawlins 3 #3 Worland 1 (27-25, 25-23, 17-25, 25-23)
Torrington 3 Wheatland 1 (25-27, 25-13, 25-18, 25-18)
Class 2A:
#2 Greybull 3 Riverside 0 (25-19, 25-18, 25-22)
#3 Pine Bluffs 3 Lusk 0 (27-25, 25-18, 25-14)
Upton 3 Tongue River 0 (25-15, 26-24, 25-18)
Southeast 3 Burns 0 (26-24, 25-20, 25-15)
Shoshoni 3 Lovell 2 (25-22, 25-18, 26-28, 21-25, 15-5)
Wind River 3 Wyoming Indian 0 (25-21, 25-19, 25-22)
Class 1A:
#2 Farson-Eden 3 #1 Encampment 1 (25-16, 21-25, 25-23, 25-22)
#4 Little Snake River 3 Saratoga 0 (25-14, 25-17, 25-9)
Kaycee 3 Arvada-Clearmont 0 (25-10, 25-13, 25-20)
Midwest 3 Hulett 1 (25-20, 26-24, 20-25, 25-20)
Meeteetse 3 St. Stephens 0 (25-17, 25-22, 25-16)
Burlington 3 Ten Sleep 1 (25-17, 25-16, 17-25, 25-15)
Inter-Class:
(#5 3A) Mountain View 3 1A Cokeville 0 (25-19, 25-23, 25-17)
2A Rocky Mountain 3 1A Dubois 1 (25-20, 25-18, 19-25, 25-21)
Saturday, October 22:
Class 4A:
Evanston 3 Green River 2 (18-25, 25-20, 21-25, 25-11, 15-9)
Jackson 3 Rock Springs 0 (25-16, 25-21, 26-24)
Class 3A:
#2 Douglas 3 Thermopolis 0 (25-16, 25-7, 25-19)
Rawlins 3 #3 Buffalo 1 (14-25, 25-13, 25-19, 26-24)
Powell 3 Cody 0 (25-18, 25-23, 26-24)
Class 2A:
Glenrock 3 #3 Pine Bluffs 1 (23-25, 25-20, 25-20, 26-24)
#4 Sundance 3 Big Horn 0 (25-22, 25-18, 25-15)
Big Horn 3 Moorcroft 0 (25-21, 25-21, 25-18)
Shoshoni 3 Rocky Mountain 0 (25-16, 25-16, 25-15)
Lovell 3 Riverside 1 (25-14, 25-19, 21-25, 25-18)
Class 1A:
#1 Encampment 3 Saratoga 0 (25-12, 25-16, 25-14)
#4 Little Snake River 3 #2 Farson-Eden 1 (25-20, 22-25, 25-22, 25-16)
Midwest 3 St. Stephens 1 (18-25, 26-24, 25-21, 25-21)
Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-20, 25-21, 25-14)
Meeteetse 3 Burlington 1 (25-21, 20-25, 25-21, 25-10)
Dubois 3 Ten Sleep 0 (25-13, 25-17, 25-13)
Inter-Class:
(#1 2A) Wright 3 3A Lander 0 (25-12, 25-15, 25-16)
(#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 3 2A Lusk 0 (25-19, 25-23, 25-14)
(#5 1A) H.E.M. 3 2A Wyoming Indian 1 (12-25, 25-23, 25-22, 25-17)
1A Cokeville 3 2A Kemmerer 1 (17-25, 25-20, 25-23, 25-17)