Cowboys and cowgirls are ready to pick up where they left off, from the fall 2018 season.

The spring portion of the 2018-2019 season begins April 6-7 in Laramie.

Points earned during the fall 2018 season carry over the break.

The Spring 2019 schedule is as follows:

April 6-7: Laramie

April 13-14: Rock Springs

April 27-28: Big Piney

May 4-5: Newcastle

May 11-12: Gillette

May 17-18: Casper

May 25: Sheridan (at Buffalo)

May 26-27: Buffalo

June 6-8: State Finals at Gillette

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 14-20 at Rock Springs.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Fall 2018 season.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Donny Proffit (Diamondville) - 60 points

2. Dimaggio Hamilton (Sheridan) - 9

Saddle Broncs:

1. Kayson Dory (Laramie) - 20 points

2-3 (tie). Wyatt Phelps (Pinedale) - 10

2-3 (tie). Donny Proffit (Diamondville) - 10

4-5 (tie). Parker Manor (Gillette) - 9

4-5 (tie). Jase Longwell (Thermopolis) - 9

Tie Down Roping:

1. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 40 points

2. Cooper Deveraux (Newcastle) - 34

3-4 (tie). Clay Reiner (Buffalo) - 33 points

3-4 (tie). William Albrecht (Sheridan) - 33

Breakaway Roping:

1. Ellie Bard (Sheridan) - 37 points

2. Kayden Davis (Buffalo) - 29

3. Madison Enos (Riverton) - 24.5

4. Baylee Delbridge (Cheyenne) - 24

Goat Tying:

1. Brooke Worman (Clearmont) - 55 points

2. Tavy Leno (Sheridan) - 54

3. Haiden Thompson (Yoder) - 45

3. Baylee Delbridge (Cheyenne) - 41

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) - 67 points

2. Haiden Thompson (Yoder) - 57.5

3. Taylor Nichols (Boulder) - 46

4. Shelby Petersen (Douglas) - 42

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 66 points

2. Rayne Grant (Wheatland) - 37

3. Taylor Nichols (Boulder) - 32

4-5 (tie). Haiden Thompson (Yoder) - 27

4-5 (tie). Hailey Hardeman (Wilson) - 27

Steer Wrestling:

1. Winsten McGraw (Gill, CO) - 46 points

2. Chase Stricklin (Rock River) - 36

3. Kagen King (Rozet) - 31

4. Kaden Berger (Gillette) - 30

Team Roping:

1. Blake Afdahl (Torrington) and Clay Reiner (Buffalo) - 46 points

2. Jade Espenscheid (Big Piney) and Coy Johnson (Buffalo) - 40

3. Winsten McGraw (Gill, CO) and Lane Anderson (Meeker, CO) - 30

4.. Bryan and Jared Lemmon (Torrington) - 29

Bull Riding:

1. Wyatt Phelps (Pinedale) - 45 points

2. Zain Fitzgerald (Cody) - 42.5

3. Brody Hasenack (Jackson) - 39

4. Dalton McCaslin (Grover) - 38

Boys Cutting:

1. Wes Bray (Casper) - 36 points

2. Kasen York (Saratoga) - 35.5

3. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 31

4. Hunter Hayden (Gillette) - 29

Girls Cutting:

1. Ayanah Winsor (Kaycee) - 39 points

2. Aniya Teppo (Farson) - 36

3. Emme Norsworthy (Thermopolis) - 32

4. Taylor Gibson (Pavillion) - 15

Reined Cow Horse:

1. Clay Kinnison (Grover, CO) - 38 points

2. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 32

3. Kasen York (Saratoga) - 30.5

4. Maddie Fantaskey (Worland) - 27