The regular season is complete.

Here are the standings for games played up to and including October 22nd, 2017.

Click here to see scores from October 16-21, 2017.

Some scores are missing.

Records will be updated when the missing scores are reported in.

Click on various team names, to go their respective page, so you can see their schedule.

4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Checking record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or next highest), Cheyenne East gets #2 seed over Campbell County, because the Lady Thunderbirds went 2-0 vs. Thunder Basin, whereas the Lady Camels went 1-1.

The 7th place team is not invited to the regional tournament. Hence, Cheyenne South is eliminated.

Laramie 12-0, 27-4

Cheyenne East 8-4, 28-8

Campbell County 8-4, 22-11

Thunder Basin 7-5, 14-13

Sheridan 5-7, 16-16

Cheyenne Central 2-10, 13-23

Cheyenne South 0-12, 2-26

 

4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Checking record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or next highest), Green River gets #2 seed over Natrona, because the Lady Wolves won both conference games vs. Evanston, whereas the Fillies went 1-1.

Kelly Walsh 10-0, 29-4

Green River 6-4, 18-11

Natrona 6-4, 18-13

Evanston 5-5, 16-12

Rock Springs 3-7, 6-22

Jackson 0-10, 3-23 (1 score missing)

 

3A East:

West Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Rawlins 6-0, 24-6

Buffalo 4-2, 16-9

Worland 2-4, 15-11

Thermopolis 0-6, 6-18

 

East Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Douglas 6-0, 23-7

Torrington 4-2, 11-11

Wheatland 2-4, 3-18

Newcastle 0-6, 5-20

 

3A West:

North Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Cody 6-0, 20-7

Riverton 4-2, 17-12

Powell 2-4, 13-14

Lander 0-6, 2-25

 

South Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Lyman 6-0, 23-4

Star Valley 4-2, 18-9

Mountain View 2-4, 14-14

Pinedale 0-6, 10-16

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

The 6th place team is not invited to the regional tournament.

The 2A NE has a rule that if #4 wins both head-to-head games vs. #5 during the regular season, then they play-in game will not take place.

Because of the 2 above rules, Tongue River and Moorcroft have already been eliminated.

Sundance 10-0, 22-4

Wright 8-2, 20-7

Big Horn 6-4, 12-17

Upton 4-6, 10-13

Moorcroft 1-9, 7-16

Tongue River 1-9, 7-16 (1 score missing from Big Horn Invitational)

 

2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Glenrock gets #2 seed over Pine Bluffs, due to head-to-head sweep.

The 2A SE has a rule that if the #4 team wins both head-to-head match-ups vs. #5, then the play-in game will not take place. Burns is eliminated.

Southeast 6-2, 15-8 (1 score missing)

Glenrock 5-3, 15-11

Pine Bluffs 5-3, 15-7

Lusk 4-4, 18-6

Burns 0-8, 7-16

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Greybull 7-1, 20-4

Shoshoni 6-2, 10-13

Lovell 4-4, 14-11

Riverside 2-6, 8-14

Rocky Mountain 1-7, 7-15 (3 scores missing)

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Big Piney 6-0, 17-7

Wind River 4-2, 11-12

Kemmerer 2-4, 8-18 (2 scores missing)

Wyoming Indian 0-6, 6-19

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Hulett 5-1, 6-17

Kaycee 4-2, 10-13

Arvada-Clearmont 3-3, 6-13

Midwest 0-6, 0-22

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 15-9

Rock River 14-8

H.E.M. 12-8 (1 score missing)

Glendo 4-7 (2 scores missing)

Guernsey-Sunrise 3-14

Chugwater 1-10

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Meeteetse 7-1, 15-9

Dubois 6-2, 8-11

Burlington 4-3, 11-10 (1 score missing)

Ten Sleep 1-6, 7-13 (1 score missing)

St. Stephens 1-7, 8-16 (1 score missing)

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Since Saratoga went winless in the Southwest, there is no play-in game, and they are eliminated.

Little Snake River 7-1, 22-2

Cokeville 7-1, 19-10

Encampment 4-4, 17-4

Farson-Eden 2-6, 12-11

Saratoga 0-8, 11-9 (1 score missing)