Wyoming High School Volleyball Scoreboard: September 27 – October 1, 2016
The second half of the season is underway.
Tuesday, September 27:
Class 4A:
#1 Cheyenne East 3 Cheyenne South 0 (25-7, 25-8, 25-8)
#2 Kelly Walsh 3 Natrona 1 (21-25, 25-23, 26-24, 25-10)
#3 Laramie 3 Rock Springs 1 (16-25, 25-23, 25-16, 25-21)
Class 3A:
Douglas 3 Wheatland 0 (25-18, 25-18, 25-20)
Class 2A:
Mitchell, NE 3 #3 Southeast 0 (25-18, 25-10, 25-15)
#5 Lovell 3 Rocky Mountain 0 (25-19, 27-25, 25-15)
Class 1A:
Rock River 3 Glendo 0 (25-19, 25-21, 25-14)
Thursday, September 29:
Class 4A:
#4 Gillette 3 Sheridan 0 (25-22, 25-21, 25-13)
#5 Natrona 3 Jackson 0 (25-16, 25-21, 25-19)
Evanston 3 Green River 0 (25-18, 25-17, 25-20)
Class 3A:
#4 Worland 3 Thermopolis 0 (25-11, 25-15, 25-9)
Torrington 3 Newcastle 1 (25-23, 25-18, 23-25, 25-15)
Class 2A:
#1 Wright 3 #2 Sundance 0 (25-21, 25-12, 25-11)
#3 Southeast 3 Glenrock 2 (17-25, 16-25, 25-19, 25-18, 16-14)
#4 Greybull 3 Riverside 0 (25-10, 25-21, 25-7)
Burns 3 Kimball, NE 2 (25-20, 25-12, 19-25, 22-25, 15-9)
Moorcroft 3 Edgemont, SD 0 (26-24, 25-17, 25-17)
Class 1A:
St. Stephens 3 Wind River JV 0 (25-23, 25-19, 25-11)
Inter-Class:
3A Lyman 3 2A Big Piney 0 (25-12, 25-19, 25-21)
(#5 3A) Mountain View 3 2A Kemmerer 0 (25-14, 25-10, 25-9)
Friday, September 30:
Class 4A:
Redondo Beach, CA Redondo Union 2 #1 Cheyenne East 1 (25-21, 23-25, 15-5)
Chandler, AZ Basha 2 #1 Cheyenne East 0 (25-11, 25-21)
Marietta, GA George Walton 2 #1 Cheyenne East 0 (25-15, 25-13)
#2 Kelly Walsh 2 McCook, NE 0 (25-21, 25-19)
#2 Kelly Walsh 2 Gering, NE 0 (25-11, 25-15)
#2 Kelly Walsh 2 Ogallala, NE 1 (21-25, 25-21, 25-20)
Rapid City, SD Stevens 2 Cheyenne Central 0 (25-16, 25-21)
Chadron, NE 2 Cheyenne Central 0 (26-24, 25-15)
Sidney, NE 2 Cheyenne Central 1 (25-21, 22-25, 25-15)
Jackson 3 Rock Springs 2 (16-25, 24-26, 25-22, 25-17, 15-13)
Class 3A:
#1 Star Valley 3 #5 Mountain View 1 (20-25, 25-13, 25-17, 25-16)
#2 Buffalo 3 Thermopolis 0 (25-23, 25-18, 25-17)
#3 Douglas 3 Torrington 0 (25-15, 25-13, 25-12)
#4 Worland 3 Rawlins 1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-23)
Riverton 3 #5 Cody 2 (25-16, 25-18, 24-26, 20-25, 15-9)
Lander 3 Powell 2 (29-27, 25-21, 17-25, 21-25, 15-12)
Lyman 3 Pinedale 0 (25-16, 25-20, 25-12)
Class 2A:
#4 Greybull 3 Shoshoni 0 (25-13, 25-12, 25-21)
Big Horn 3 Upton 0 (28-26, 25-21, 25-18)
Tongue River 3 Moorcroft 2 (25-21, 16-25, 19-25, 25-18, 15-9)
Pine Bluffs 3 Lusk 1 (26-24, 22-25, 25-17, 25-16)
Wind River 3 Riverside 1 (25-27, 25-21, 25-18, 25-23)
Class 1A:
#1 Encampment 3 Saratoga 0 (25-19, 25-8, 25-10)
#3 Farson-Eden 3 #5 H.E.M. 1 (18-25, 25-10, 25-15, 25-14)
#4 Little Snake River 3 Cokeville 0 (25-14, 25-21, 25-17)
Kaycee 3 Hulett 2 (15-25, 17-25, 26-24, 26-24, 15-12)
Midwest 3 Guernsey-Sunrise 0 (2-25, 25-17, 25-21)
Meeteetse 3 Ten Sleep 0 (25-23, 25-12, 27-25)
Inter-Class:
4A Cheyenne South 3 3A Wheatland 1 (25-15, 21-25, 25-23, 25-23)
(#2 1A) Lingle-Ft. Laramie 3 2A Burns 0 (25-18, 25-22, 25-9)
Saturday, October 1:
Class 4A:
Scottsdale, AZ Horizon 2 #1 Cheyenne East 1 (22-25, 25-23, 16-14)
Las Vegas, NV Bishop Gorman 2 #1 Cheyenne East 0 (28-26, 25-23)
#1 Cheyenne East 2 Lancaster, New York St. Mary's 0 (25-12, 25-19)
#1 Cheyenne East 2 Orro Valley, AZ Iron Wood Ridge 0 (26-24, 25-23)
#2 Kelly Walsh 2 Sidney, NE 0 (25-22, 25-23)
Ogallala, NE 2 #2 Kelly Walsh 1 (21-25, 25-11, 26-24)
Grand Island, NE Northwest 2 #2 Kelly Walsh 0 (25-18, 25-13)
#3 Laramie 3 Green River 0 (25-22, 25-17, 25-19)
Gering, NE 2 Cheyenne Central 1 (25-17, 18-25, 25-18)
Cheyenne Central 2 Scottsbluff, NE 0 (25-22, 25-12)
Cheyenne Central 2 McCook, NE 1 (25-21, 18-25, 25-15)
WY-MT Border War at Billings, MT:
#4 Gillette 2 Billings, MT West 0 (25-17, 25-16)
Billings, MT Skyview 2 Sheridan 1 (25-18, 15-25, 15-10)
Bozeman, MT 2 #5 Natrona 0 (25-16, 25-19)
Billings, MT Senior 2 #4 Gillette 0 (25-19, 25-22)
Billings, MT Skyview 2 #5 Natrona 1 (23-25, 25-23, 16-14)
Bozeman, MT 2 Sheridan 0 (25-23, 25-16)
Bozeman, MT 2 #4 Gillette 0 (25-13, 25-18)
Billings, MT Senior 2 Sheridan 0 (25-20, 25-13)
Billings, MT West 2 #5 Natrona 1 (17-25, 25-13, 16-14)
Billings, MT Skyview 2 #4 Gillette 0 (25-17, 25-16)
Billings, MT Senior 2 #5 Natrona 0 (25-19, 25-14)
Sheridan 2 Billings, MT West 1 (25-17, 17-25, 15-12)
Class 3A:
#4 Worland 3 #2 Buffalo 0 (25-21, 25-19, 25-12)
#3 Douglas 3 Newcastle 0 (25-15, 25-16, 25-16)
#5 Cody 3 Lander 0 (25-18, 25-15, 25-20)
Rawlins 3 Torrington 2 (25-27, 25-17, 25-13, 22-25, 15-9)
Riverton 3 Powell 0 (25-15, 25-17, 25-17)
Class 2A:
#1 Wright 3 Big Horn 0 (25-22, 25-16, 25-20)
#3 Southeast 3 Lusk 1 (25-14, 25-19, 20-25, 25-22)
Shoshoni 3 #5 Lovell 1 (21-25, 25-16, 25-22, 25-21)
Upton 3 Tongue River 1 (25-21, 14-25, 25-11, 25-22)
Pine Bluffs 3 Glenrock 1 (23-25, 25-19, 25-19, 25-21)
Kemmerer 3 Wind River 2 (23-25, 20-25, 25-15, 25-14, 15-10)
Big Piney 3 Wyoming Indian 0 (25-11, 25-16, 25-20)
Big Piney 3 Wind River 0 (25-21, 25-16, 25-16)
Kemmerer 3 Wyoming Indian 0 (26-24, 25-18, 25-19)
Class 1A:
#1 Encampment 3 Cokeville 0 (25-21, 25-16, 25-9)
#3 Farson-Eden 3 Manila, UT 0 25-20, 25-14, 25-16)
Midwest 3 Arvada-Clearmont 1 (25-16, 25-14, 20-25, 25-21)
Dubois 3 Meeteetse 1 (25-19, 25-19, 19-25, 25-13)
St. Stephens 3 Ten Sleep 1 (25-18, 25-22, 14-25, 25-17)
Cokeville 3 Saratoga 1 (25-23, 25-18, 22-25, 25-16)
Hulett 3 Kaycee 1 (18-25, 26-24, 25-18, 25-10)
Inter-Class:
2A Rocky Mountain 3 1A Burlington 0 (25-16, 25-22, 25-20)