The next competition is scheduled to take place at Wheatland on September 22-23.

Below are the winners of the Jackson Rodeo held on September 15-16.

Saturday’s winners listed first, followed by Sunday’s winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Cooper Cooke (Victor, ID) and Donny Proffit (Diamondville)

Barrel Racing: Ellie Bard (Sheridan) won both days.

Breakaway Roping: Hailey Hardeman (Wilson) and Breanna Jenkins (Rexburg, ID)

Goat Tying: Karissa Phillips (Rock Springs) and Tavy Leno (Sheridan)

Pole Bending: Shay Hough (Gillette) and ???

Saddle Bronc: Wyatt Phelps (Pinedale) and Kayson Dory (Laramie)

Steer Wrestling: Winsten McGraw (Gill, CO) and Chase Stricklin (Rock River)

Team Roping Saturday: Cameron Klatt (Recluse) and Tanner Handy (Recluse)

Team Roping Sunday: Cameron Klatt (Recluse) and Tanner Handy (Recluse)

Tie-Down Roping: Coy Thar (Rozet) and Colter Ellis (Cody)

Bull Riding: Cooper Cooke (Victor, ID) and Riley Barg (Lewisville, ID)

Boys Cutting: Kasen York (Saratoga) won both days

Girls Cutting: Breanna Jenkins (Rexburg, ID) and Ayanah Winsor (Kaycee)

Reined Cow Horse: Clay Kinnison (Grover, CO) won both days.

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 14-20 at Rock Springs.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Jackson rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Donny Proffit (Diamondville) - 50 points

2. Dimaggio Hamilton (Sheridan) - 9

Saddle Broncs:

1. Kayson Dory (Laramie) - 20 points

2. Wyatt Phelps (Pinedale) - 10

3-4 (tie). Parker Manor (Gillette) - 9

3-4 (tie). Jase Longwell (Thermopolis) - 9

Tie Down Roping:

1. Clay Reiner (Buffalo) - 33 points

2. Colter Ellis (Cody) - 28

3. William Albrecht (Sheridan) - 27

4. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 26

Breakaway Roping:

1. Kayden Davis (Buffalo) - 29 points

2. Ellie Bard (Sheridan) - 27

3. Enos Madison (Riverton) - 24.5

4. Kyra Corson (Baggs) - 22

 

Goat Tying:

1. Tavy Leno (Sheridan) - 48 points

2. Brooke Worman (Clearmont) - 39.5

3. Baylee Delbridge (Cheyenne) - 29

4. Haiden Thompson (Yoder) - 28

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) - 47 points

2. Taylor Nichols (Boulder) - 43

3. Haiden Thompson (Yoder) - 41.5

4. Shelby Petersen (Douglas) - 36

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 48 points

2. Taylor Nichols (Boulder) - 24

3. Haiden Thompson (Yoder) - 21

 

4-5 (tie). Hailey Hardeman (Wilson) - 20

4-5 (tie). Halle Hladky (Gillette) - 20

Steer Wrestling:

1. Winsten McGraw (Gill, CO) - 37 points

2. Chase Stricklin (Rock River) - 28

3-4 (tie). Kagen King (Rozet) - 25

3-4 (tie). Kaden Berger (Gillette) - 25

Team Roping:

1. Jade Espenscheid (Big Piney) and Coy Johnson (Buffalo) - 29 points

2. Blake Afdahl (Torrington) and Clay Reiner (Buffalo) - 28

3. Winsten McGraw (Gill, CO) and Lane Anderson (Meeker, CO) - 27

4.. Teegan Leno (Sheridan) and Jase Longwell (Thermopolis) - 24

Bull Riding:

1. Brody Hasenack (Jackson) - 39 points

2. Dalton McCaslin (Grover) - 38

3. Wyatt Phelps (Pinedale) - 36

4. Zain Fitzgerald (Cody) - 32.5

Boys Cutting:

1. Wes Bray (Casper) - 36 points

2. Kasen York (Saratoga) - 35.5

3. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 31

4. Hunter Hayden (Gillette) - 29

Girls Cutting:

1. Ayanah Winsor (Kaycee) - 39 points

2. Aniya Teppo (Farson) - 36

3. Emme Norsworthy (Thermopolis) - 32

4. Taylor Gibson (Pavillion) - 15

Reined Cow Horse:

1. Clay Kinnison (Grover, CO) - 38 points

2. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 32

3. Kasen York (Saratoga) - 30.5

4. Maddie Fantaskey (Worland) - 27